Téma: jsme nejbohatší kraj v širém okolí

Pátek, 3. 3. 2017, 3:28

Jsme nejbohatší kraj v širém okolí. Radujme se, veselme se. Nelze nás srovnávat se žádným z krajů České republiky, ale zřejmě ani s regionem středoevropským. Ano, Moravskoslezský kraj je na tom skvěle. Lidé se mají úžasně. Nezaměstnanost nulová, platy astronomické. Životní úroveň? Nesrovnatelná snad s nikým. Daně už místní občané ani platit nemusí a přes to má krajský úřad v rozpočtu přebytky, že neví co s nimi.

Zdá se Vám, že jsem podlehl nějakému šílenství? Nikoli. Už i novináři z Idnes.cz si všimli, že Moravskoslezský kraj si koupil vlastní aerolinky. Tedy abychom nebyli moc nóbl a Praha nám nezáviděla, tak jsme si je nekoupili přímo. Jen se jako majitelé chováme. Tedy nikoli my, ale naši zastupitelé na krajském úřadě. Dokonce si dovolí takový luxus, že nehledí na ziskovost. Tak se my máme.

Je to tak, Moravskoslezský kraj platí aerolinkám náklady na provoz leteckého spojení Ostravy a Dubaje (další linky jsou v plánu). Důvod je jasný. Abychom my občané (a hlavně ti, co to platí z daní) mohli využít letiště v Mošnově. Přesně to letiště, kam již nějakou dobu za drobnou dotaci Českým drahám (co to je 5 mil. ročně, že?), můžeme dojet vlakem až k odbavovací hale. Tedy pokud nemáte v úmyslu stihnout nějaký let – on totiž jízdní řád s tím letovým nějak neladí. Kdo to u nás má, že? Mimochodem až na letišti budete, nemusíte se ničeho bát. Vybavení Letiště Leoše Janáčka je jedno z nejlepších v okolí (bez ironie). Technika pořízená vlastníkem letiště (samozřejmě kraj za pomoci báťušky z Bruselu) je ta nejlepší, která je na trhu. A aby nezahálela, když provoz na letišti je takový lenivý, tak ji půjčujeme např. do Katowic.

Dobrá, dosti pochybného vtipkování a k věci. Moravskoslezský kraj je vlastníkem letiště v Mošnově. Jako vlastník má samozřejmě zájem, aby byl majetek využíván. Bohužel v našem regionu – dojezdové vzdálenosti do 2 hodin autem, je letišť více. A protože letadlo není autobus a nemůže přistávat co pět minut, aerolinky si zvolí pro ně to nejvýhodnější letiště. V našem případě si bohužel zvolili to v Katowicích. Proč tomu tak bylo? Protože Poláci jsou hrdým národem. Když se na trhu rozhodovalo, které letiště bude spádové pro naši oblast, Češi (v té době kraj vedla ODS) žadonili v Bruselu o povolení úlev a dotací leteckým dopravcům. Poláci nelezli do Brusele a prostě podpořili aerolinky bez jakéhokoli prošení u eurovrchnosti. Výsledek je takový, že trh zaregoval na dotační pokřivení a zvolil Katowice. Od té doby to jde s naším letištěm od desíti k pěti. Brusel sice povolila jistou podporu pro zavedení nových pravidelných linek, ale to již bylo pozdě.

A bohužel pro naše letiště ještě hůře proto, že v krajských volbách zvítězili socialisté. Socialisté neměli letadla rádi. Podporu zrušili, peníze vyčleněné na ní rozpustili na zdravotnické poplatky (možná si ještě vzpomenete – administrativní náklady kraje na proplacení 30korunového poplatku občanovi byly kolem 60 korun/jeden kus). Až následně jim někdo řekl, že letiště může být zlatý důl. Proto přišli s myšlenkou přímé podpory linky. A zvolili si Dubaj. Ale nejedná se o nějakou klasickou podporu. To by nebyli socialisté. Kraj financuje komplet celý let vč. platů. Fakticky si pronajímá letadlo i s posádkou. A protože z veřejných peněz útrata socialisty nebolí, nezajímá je vytíženost letu. Socialisté se však přepočítali a  ve volbách propadli. Ale jejich dítě žije dál. Tentokráte pod vedením ANO a jeho koaličním partnerem ODS. Té ODS, která slovy svého předsedy je hegemonem pravice na české politické scéně. Kéž by někdo panu Fialovi vysvětlil, co je to pravicová politika….

Samozřejmě, kritizovat umí každý. Ale mají Svobodní řešení? Máme. Je prosté. Představte si, že máte v obci hospodu (přežila třeba Babišovi zákazy). Když bude obecní, tak je vlastně všech a nikoho. Hospodskému je jedno, jestli mu tam chodí lidi. On dostává svůj plat, občas si přivydělá bokem a je veselý chlapík. Jenomže pokud bude hospoda ztrátová, tuto ztrátu zaplatí všichni obyvatelé obce z daní. Místo nových chodníků platí provoz hospody. Jak tento problém vyřešit? Hospodu prodáte do soukromých rukou. Najednou se hospodský bude snažit, protože co nevydělá sám, zadarmo nedostane. Všichni jsou spokojeni – hospoda funguje, chodníky jsou opravené. Když to lze udělat s hospodou, proč by to nešlo s letištěm? Najděme strategického investora. Nabídněme letiště za férovou cenu (tzn. prodejem nesmíme pověřit žádného vykuka či utajeného agenta). Pokud se soukromý investor najde, sám bude dělat vše proto, aby vydělal. Možná budeme překvapeni, jak oblíbeným se najednou letiště v Mošnově stane.

Jiří Zapletal

předseda Svobodných v Moravskoslezském kraji

« zpět do rubriky