Leden je vhodný čas na kontrolu zazimovaných chat a chalup

Vykrádání zazimovaných chalup
Vykrádání zazimovaných chalup
Úterý, 25. 1. 2022, 12:53 - Drtivá většina chalupářů tráví na chatě čas hlavně od jara do podzimu. Není se čemu divit – zimní měsíce k pobytu v nezateplené chalupě příliš nelákají. O to víc ale přejí zlodějům, kteří vědí, že mimo sezonu jejich šance na zajímavý „úlovek“ roste. Jak chalupu co nejlépe zabezpečit a vyhnout se nezvaným hostům?

Zloději přes zimu rozhodně nezahálejí. Jen v minulé zimní sezoně spáchali v rekreačních objektech od listopadu do února škody za více než 9 milionů korun. „Zlodějům nyní hraje do karet pandemie, během níž se řada lidí na chalupy téměř přestěhovala a vybavila si je jako běžnou domácnost. Elektronika, novější nábytek, nářadí a sportovní vybavení – to vše mohou nenechavci snadno zpeněžit v zastavárně a získat tak rychlý zdroj peněz,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti TOKOZ.

Kontroly se nevyplácí odkládat

I když v zimě chalupu nevyužíváte, měli byste ji mimo sezónu několikrát zkontrolovat. Výkyvy počasí, silný mráz nebo těžká vrstva sněhu mohou chalupu poškodit a zároveň tak poskytnout prostor zlodějům, kteří se snáze dostanou dovnitř. Pokud nechcete zažít nepříjemné jarní překvapení, vyrazte na rychlou obhlídku, během které zkontrolujete stav oken, dveří a střechy. Škody tak odhalíte včas, můžete jednodušeji zajistit opravu a v případě vloupání pak událost bez prodlení nahlásit a zvýšit šanci na její objasnění – nyní se to daří jen u každé čtvrté krádeže vloupáním do chaty.

Zabezpečte, co se dá

Není nutné dělat z chalupy obrněnou tvrz obehnanou ostnatým drátem, ovšem pravdou je, že se nevyplácí zabezpečení podceňovat. „Mezi klasické chyby patří zabezpečení jen jedné přístupové cesty – typicky to jsou vchodové dveře. Majitelé koupí kvalitní zámek s bezpečnostní certifikací, ovšem na další dveře a okna už úplně zapomenou. Kudy se pak zloděj asi vydá dovnitř, je nasnadě,“ upozorňuje na častou chybu v zabezpečení Neuvirt.

Certifikovaný zámek s bezpečnostní cylindrickou vložkou by měl chránit všechny přístupy do domu, boční a zadní dveře, vchod přes garáž či sklep. Kde není možné instalovat mechanismus s cylindrickou vložkou, tam sáhněte po visacím zámku doplněném bezpečnostní závorou. Vybírejte takový, který zloděj jednoduše nepřestřihne ani nevypáčí. Nezapomeňte ani na okna - na malá umístěte bezpečnostní folii, větší zajistěte uzamykatelnou kličkou, případně okenicemi zajištěnými visacím zámkem. Každá minuta navíc, kterou zloděj musí strávit překonáváním překážek, totiž zvyšuje šanci, že vloupání zanechá.

Nekřečkujte a nevystavujte

Zabydleli jste se na chalupě jako doma? Možná by vás samotné překvapilo, jakou hodnotu veškerý majetek uvnitř má. A pokud jste ho na zimu neodvezli, je velkým lákadlem i pro zloděje. Zkuste proto cennosti alespoň ukrýt z dohledu zvědavých očí, drobnější věci schovat do uzamykatelných beden a větší kusy skrýt pod starší přehozy nebo deky. Mějte na paměti, že zloděj zkusí zpeněžit cokoliv, a i stará truhla nebo noční stolek po babičce možná bude mít větší cenu, než jste si původně mysleli. Pečlivě uzamkněte také nástroje a nářadí v dílně nebo zahradním domku – využijte třeba uzamykatelné systémy typu X Safety Box, se kterými si zloděj neporadí.

Zima dá zámkům zabrat

Nízké teploty zámkům příliš nepřejí, a pokud jste podcenili pravidelnou údržbu, může vás na chalupě čekat nepříjemné překvapení v podobě zamrzlého či nefunkčního zámku. Vybavte se proto mazivem určeným na zámky a věnujte několik minut jejich důkladnému promazání, v případě nouze i rozmrazení. „Exponované zámky na vchodových dveřích, na vratech či u kůlny by měly být vždy schopné snášet výkyvy počasí. Při výběru nového zámku do extrémních podmínek se proto řídíme informacemi výrobce, které musí být podložené i odpovídající certifikací,“ upozorňuje Neuvirt.

Využijte ochotné sousedy

Pokud nemáte chalupu na odlehlé samotě, mohou vám při hlídání pomoci i ochotní sousedé. Stačí, když jednou za týden chalupu pohledem zkontrolují, vyberou poštovní schránku, ti nejochotnější mohou občas odházet sníh, aby chalupa působila obývaně. Vy je za jejich ochotu pak nezapomeňte v létě pozvat třeba na letní grilování. Nezapomínejte ani na obecní komunikaci – přihlaste se k odběru novinek a zpráv z obce, pod kterou vaše chata spadá, a předejte na obecním úřadu své telefonní číslo pro případ potřeby. A kde nepomohou sousedé a obec, tam se můžete spolehnout na techniku. Osvědčenou „zbraní“ jsou časové spínače světel, které můžete ovládat i na dálku, případně věrohodně působící makety kamer.

Vykrádání zazimovaných chalup
Vykrádání zazimovaných chalup
 

« zpět do rubriky