Čeští jezdci na Yamahách statečně zdolávají úskalí Dakaru

Pondělí, 8. 1. 2018, 17:20 - Jubilejní 40. ročník Rallye Dakar odstartoval. Čeští jezdci na čtyřkolkách Yamaha Josef Macháček, Zdeněk Tůma a Olga Roučková už jsou na trati náročného maratónského závodu. Mají před sebou přes 9000 km v extrémních podmínkách. Vedra v poušti budou střídat nepříjemné nadmořské výšky v horách. Prach, nedostatek spánku, zato přemíra adrenalinu v krvi a také nezapomenutelné zážitky, to jsou vyhlídky, které čekají dakarské jezdce. Do cíle v argentinské Cordobě legendární závod dorazí 20. ledna. Co už mají závodníci za sebou?

Olga Roučková, první česká čtyřkolkářka na Dakaru, vyjela na trať s modelem Yamaha YFM 700 R, jedná se o stroj s agresivním výkonem, ale zároveň precizní ovladatelností, proto tato čtyřkolka dokáže hladce zdolat libovolný dakarský terén. Závodní stroj Olgy Roučkové zvládl plavbu trajektem z francouzského přístavu Le Havre do peruánské Limy bez větších komplikací. „Yamaha připlula bez škrábance, což je velké štěstí, hodně jezdců si stěžovalo na chybějící komponenty,“ hlásila z Limy Roučková. Před startem mechanik na závodní stroj připevnil ještě držák iritracku, klakson a 15 metrů dlouhé lano, které Olga využívá v případech, kdy zapadne a čtyřkolku je třeba vyprostit. Před technickými přejímkami bylo třeba také vyměnit nárazníky. Následovalo testování v dunách. Na upravenou čtyřkolku s plnými nádržemi si Ollie chvilku zvykala, ale ještě před startem se stihla příjemně rozjezdit. Pak přišly na řadu technické přejímky, které Olga zvládla s přehledem. I přes počáteční kolizi ve zrádném písku Roučková úspěšně dorazila do cíle první etapy. „Potom, co jsem se dostala zpátky na trať, už jsem si duny užívala. Yamaha jede bezvadně. Zítra do toho zase šlápneme,“ hlásila Olga v sobotu. A s neuvěřitelným nasazením se české jezdkyni podařilo dokončit i extrémně náročnou druhou etapu, ve které došlo k mnoha kolizím, takže pro některé jezdce byla i etapou poslední.

Dalšími českými velvyslanci značky Yamaha na letošním Dakaru jsou Josef Macháček a Zdeněk Tůma, kteří odstartovali pod křídly týmu Barth Racing. Oba absolvují závod za řídítky modelu Yamaha RR 700. „Startu na letošním Dakaru předcházela přes 20 let trvající spolupráce s Yamahou. První stroj jsem si koupil v roce 1996. Na Yamaze jsem se dopracoval k pěti vyhraným Dakarům. Yamaha RR 700 je velice spolehlivá čtyřkolka s robustní konstrukcí, pro dálkové závody je to nejlepší volba, což dokazuje i skutečnost, že za posledních 10 let všechny dakarské soutěže vyhráli jezdci na tomto stroji,“ říká Josef Macháček, ostřílený dakarský profesionál. Tento fakt ocenili i pořadatelé, kteří mu u přejímek předali kartičku s označením „Legend“. První etapu absolvoval Macháček navzdory nejrůznějším nástrahám osudu statečně. Dokázal se vypořádat s technickými těžkostmi, vosím bodnutím uprostřed etapy i nepřesnými podklady od pořadatele, které napomohly jeho penalizaci. I během druhého závodního dne si vedl výborně.  "Nedělní etapa byla fantastická, pravá africká. Rychlé pískové úseky, dlouhé pláně a pak masakr, kdy člověk musí překonávat sjezd z dun, které jsou opravdu velké. Pro čtyřkolku je to úplné potěšení," liboval si Josef Macháček, který v etapě obsadil 11. pozici.   

Na Dakaru statečně bojuje i Zdeněk Tůma, který na trati sedlá stejný model čtyřkolky Yamaha, jako týmový kolega Macháček. Také Tůma se po nedělní etapě Dakaru posunul v pořadí, když v celkovém hodnocení vybojoval šestadvacátou příčku.

Nikola Kužílková

 

« zpět do rubriky