Bonver Dakar Project na Baja Aragorn 2017: typický „dakarský“ den za námi

Neděle, 23. 7. 2017, 10:15 - Sobota byla na Baja Aragon 2017 nejdůležitější, protože si posádky odjely největší porci – 351 z celkových 545 závodních kilometrů. Etapu tvořily dva úseky v délce 217 a 134 kilometrů rozdělené padesátiminutovou přestávkou na servis. Pořadatelé tak udělali radost zejména divákům zde v bivaku, kteří mohli z bezprostřední blízkosti sledovat koncert časově limitované práce mechaniků.

Na první měřený úsek vyrazili členové týmu Bonver Dakar Project podle výsledků prologu v pořadí Jarda Valtr, Tomáš Vrátný, Pavel Vrňák a Rafael Tibau. Čekala je technická trať v typicky vyprahlé španělské hornaté krajině. Už v pátek pořadatelé upozorňovali, že si posádky mají s sebou vzít hodně vody, protože v sobotu se očekával horký den.

Všechny ranní předpoklady se naplnily, a tak po návratu z prvního měřeného úseku piloti shodně potvrzovali, že etapa rozhodně nebyla jednoduchá, pro kamiony místy dost úzká a náročná na brzdy. Jarda Valtr si vedl velmi dobře, držel krok s vedoucím Martinem Macíkem, ovšem defekt levé přední pneumatiky si vybral svoji časovou daň a znamenal pro něj dílčí druhou pozici. Tomáš Vrátný sice nemusel řešit výměnu pneumatiky, ovšem první úsek si protrpěl díky žaludečním problémům, které jej zhruba od čtyřicátého kilometru provázely. Rafael Tibau přijel do cíle spokojený. Opět si velmi pochvaloval kvality závodní tatrovky. „Za svoji pětadvacetiletou dakarskou kariéru jsem si vybudoval k vozům Tatra velký respekt, ale nikdy by si nepomyslel, že jsou tak dobré. V sobotu jsem měl možnost konečně řídit více ostrých kilometrů“  znovu nešetřil chválou Rafa Tibau.

Největším týmovým smolařem první části byl Pavel Vrňák, kterému se na dvacátém kilometru ulomil kloub na ovládání řazení. Posádka se tak zdržela opravou a bohužel nestihla časový limit vyhrazený pro první měřenou část. To pro ni bude v konečném důsledku znamenat značnou penalizaci, nicméně posádka si alespoň dojede rallye v tréninkovém režimu, protože ji čeká start na Rallye DAKAR 2018.

Po padesáti minutách v servisní zóně, dělících první část sobotního závodu od druhé, se tedy posádky vydaly do další, 134 kilometrové měřené části. Ta byla sice kratší, ovšem technicky více náročná. Časté změny směru jízdy znamenaly styl „brzda plyn“ a tedy etapu náročnou na brzdy a pneumatiky. S tím se ale na rallye takového typu počítá, takže všechny čtyři týmové tatry prošly pečlivou kontrolou ze strany mechaniků.

Všechny čtyři posádky přijely do cíle etapy spokojené, piloti si pochvalovali jak náročnost trati, tak i nastavení vozidel. Výsledkem týmové práce je 2. etapové i průběžné umístění Jaroslava Valtra (celková ztráta na vedoucího Macíka 0:12:29, 5. etapové a 3. průběžné místo pro Tomáše Vrátného (+0:41:39) a 5. etapové a 9 průběžné místo pro Rafaela Tibaua (+1:18:17). Tým ADRIA Sedlčany je před započtením penalizace na 6. etapovém a 7. průběžném místě (+1:31:24).

Závěrečná nedělní etapa bude dlouhá 184 km s celkovými 115 km přejezdů. Kamiony budou startovat kolem 12. hodiny a dojezd se předpokládá těsně před oficiálním vyhlášením výsledků v 17:30.

Jaromír Martinec, foto Petr Lusk

 

« zpět do rubriky