Baja Aragon 2017 – Napínavá bitva do posledního okamžiku a skvělý výsledek pro Bonver Dakar Project

Pondělí, 24. 7. 2017, 14:32 - Včera čekala na soutěžní posádky závěrečná etapa o délce 184 kilometrů. Na samotný start však musely urazit 93 kilometrů spojovačky, ve které přišla okolnost, která zásadně změnila průběh celého závodního dne. Začalo pršet.

Ve středním Španělsku evidentně neprší často, ale když prší, tak to stojí za to. Tady to možná nazvali lehkou přeháňkou, v našem měřítku to byla pořádná průtrž mrčen, která změnila prašný povrch na bahnitou klouzačku a z vyschlých řečišť udělala divácky atraktivní brody. Co však na trati zůstalo, byla spousta zatáček a velkých kamenů. Takže si umíte představit, že etapa rázem nabrala několik stupňů obtížnosti navíc. Ovšem nejen obtížnosti, ale také atraktivity, protože nikdo si nemohl být jistý svým výsledkem, dokud neprotnul cílový paprsek.

Hrdinou dne byl Tomáš Vrátný, který si připsal etapové vítězství. Zajistil si jej vyrovnaným výkonem bez jezdeckých chyb. Dobře věděl, že takto kluzký povrch nemilosrdně trestá jakýkoliv jen o trošku rychlejší nájezd do zatáčky či nepřiměřené šlápnutí na brzdu. Oba členové jeho posádky: navigátor Jaro Miškolci a mechanik Petr Vojkovský po dojezdu do cíle svorně prohlásili, že Tomáš jel jako z partesu a odměnou mu byl etapový triumf. V celkovém pořadí pak Tomáš dosáhl na skvělé bronzové umístění.

Jarda Valtr podal opět skvělý výkon a po celou dobu šlapal na paty celkově vedoucímu Martinovi Macíkovi, kterého po první třetině trasy dokonce vystřídal v etapovém vedení. Bohužel defekt, který přišel asi 35 kilometrů před cílem a následné zdržení při jeho opravě, kdy se posádce nedařilo na kluzkém povrchu zvednout jamalku, přinesla Jardovi sedmou etapovou pozici. Jarda však i přes etapovou ztrátu dokázal udržet celkově druhé místo.

Rafael Tibau po dojezdu do cíle řekl: "Mám za sebou sotva tři sta kilometrů v závodní tatře a na tak uklouzaném povrchu jsem nechtěl riskovat, že ji poškodím. Přizpůsobil jsem tomu svoje tempo a raději jsem se s autem seznamoval." Přes tato slova z toho byla krásná šestá pozice v etapě a celkové šesté místo.

Pavla Vrňáka a jeho posádku bohužel opět trápily technické potíže s řazením, které jej donutily na první průjezdní kontrole, takzvané CP definitivně z rallye odstoupit. I taková zkušenost k závodění patří a posádka ji přijala s velkou pokorou.

Celkové vystoupení týmu Bonver Dakar Project hodnotí Tomáš Vrátný takto: "Naše mise na Baja Aragon byla velmi úspěšná. Všichni jsme pracovali jako tým a svoji účast jsme ozdobili skvělým umístěním. Chci všem členům týmu poděkovat za práci, kterou při přípravě i během samotné rallye odvedli, jsem na ně hrdý. Velký dík patří také všem partnerům týmu. Všem fanouškům děkuji za podporu a chci také poblahopřát k celkovému vítězství Martinu Macíkovi."

Jaromír Martinec, foto Petr Lusk

 

« zpět do rubriky