Marti Straka získal ocenění v soutěži „Slezská novinářská fotografie“

Martin Straka
Martin Straka
Úterý, 27. 3. 2018, 12:03 -

Mezinárodní soutěž „Slezská novinářská fotografie“ má za sebou v pořadí už 15. ročník. A taky zná nové vítěze této prestižní přehlídky fotoreportérského umění. Její porotci také zaznamenali nový trend v tomto oboru – nárůst snímků s abstraktním vyjádřením.

Nejvyšší ocenění si ze včerejšího slavnostního předávání cen odnesl Krzysztof Goluch za cyklus „V práci“, druhý je Janusz Cedrowicz s fotografií „S nohama v oblacích“ a třetí příčka patří Maciejovi Jarzebskiemu za cyklus „Surreal Silesia“. Ocenění se dočkala i práce českého autora Martina Straky, nyní už čtyřnásobného laureáta této soutěže. Za snímek pořízený na festivalu BEATS FOR LOVE získal speciální cenu „Katovice, město zahrad“.

„Byl jsem jedním z oficiálních fotografů festivalu. Organizátoři si mě najali na jeden den a jednu noc. Hudebních obrázků jsem tam udělal plno, ale tenhle mám nejradši.“, vysvětluje historii snímku oceněný autor a dodává: „Vždy, když fotím koncerty, festivaly, koukám na diváky, chodím mezi nimi. A tento snímek navíc symbolizuje název samotné akce. Byl to jeden jediný záběr. Láskyplná chvíle byla vášnivá a poutavá, nicméně rychlá...“. Porotkyně Kateřina Lata srovnala přístup Martina Straky k zachycení rozhodujícího okamžiku s tvorbou zakladatele moderní fotožurnalistiky Henriho Cartiera Bressona.

Spolupořadatelé soutěže - Syndikát novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje a Slezská knihovna v Katovicích - letos přijali přes 500 snímků 52 českých a polských autorů. Mezinárodní porota v čele s profesorem katovické Akademie výtvarného umění Marianem Oslizlem jich nakonec do finále vybrala 140. „Letos mě zaujaly především fotografie se surrealistickým viděním Slezska, života mentálně postižených, chudoby, ale i radosti ze života. Ve srovnání s dřívějšími ročníky jsem zaznamenala méně náboženských témat i demonstrací proti porušování práv žen či ústavy.“, popisuje přihlášené snímky Martyna Radlowska-Obrusník, porotkyně a předsedkyně Syndikátu novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

"Výstava prezentuje různorodost námětů, ale současně ukazuje, že všechny finálové práce jsou na velmi vysoké úrovni.“, vysvětluje předseda poroty Marian Oslizlo. Zároveň komentuje nový trend ve fotoreportérské práci: "Měli jsme v rukách práce, které míří více k malířskému umění svou abstraktní formou i pojetím. Porotci hodně diskutovali například o tom, jestli je možné ocenit cyklus fotografií zachycující zdi, barvy sídel apod., tedy v zásadě abstraktní snímky. Dohodli jsme se na ocenění, protože jestli budeme fotožurnalistiku posuzovat přísně, musíme uznat, že i takové pojetí reality do ní patří.“.

Finálové snímky z 15. ročníku mezinárodní soutěže „Slezská novinářská fotografie“ jsou teď k vidění na výstavě ve Slezské knihovně v Katovicích. Odtud se letos na podzim přesunou také do Ostravy.

 Janusz Cedrowicz  „S nohama v oblacích“
Janusz Cedrowicz „S nohama v oblacích“
 

« zpět do rubriky