Žákům chybí technické základy. Pomoci mohou kroužky

robotika
robotika
Úterý, 29. 1. 2019, 8:46 - Robotický vysavač z lega nebo vánoční ozdoby z 3D tiskárny. V kroužku kybernetiky a mladého vývojáře se žáci bíloveckého gymnázia nenudí. Auta, chodící roboty, rádia i robotické vysavače, to vše už v kroužku kybernetiky a mladého vývojáře vytvořili studenti Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

Robotický vysavač z lega nebo vánoční ozdoby z 3D tiskárny. V kroužku kybernetiky a mladého vývojáře se žáci bíloveckého gymnázia nenudí. Auta, chodící roboty, rádia i robotické vysavače, to vše už v kroužku kybernetiky a mladého vývojáře vytvořili studenti Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

Kroužek zajišťuje Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava už pátým rokem. Letos se ho účastní 15 žáků ve věku od 11 do 16 let.

„Spolupráce s fakultami Vysoké školy báňské je pro nás velice cenná a posouvá naše studenty o notný kus dopředu," říká Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, a dodává, že lektoři dokážou studenty zaujmout a nabídnout jim spoustu originálních projektů.

„Snažím se pořád vymýšlet něco nového, aby si účastníci našich kroužků jen nehráli, ale tvořili a učili se kreativně a analyticky myslet. Zjistil jsem, že čím je zadání náročnější, tím více žáky baví," říká lektor kurzu, student Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava Václav Janus. „A mnohdy jde o věci, které znají z běžného života. Třeba jsme sestavili z lega robotický vysavač, který nejen sám jezdí a hlídá si překážky, ale dokáže z povrchu sesbírat kostky stavebnice. Nebo jsme sestrojili rádio, u něhož lze i přepínat kanály. Před Vánocemi jsme zase projektovali ozdoby na stromeček jako 3D model, vytvořili jsme je na počítači a pak je vytiskli na tiskárně. Třeba první písmena ze jména nebo Smolíky."

Stavebnice, se kterými žáci v kroužku pracují, patří k těm nejmodernějším na trhu a dá se z nich prý postavit snad úplně všechno. Lego Mindstorm, Education,  Boffin, arduino mikrokontroléry a další jsou majetkem fakulty a lektoři je na kurzy přivážejí. „Žáky zatím nejvíce baví lego, arduino patří k těm nejnáročnějším, jde v podstatě už o takový malý počítač – mikrokontrolér, na jehož principu funguje i kosmická loď. Je určen pokročilejším účastníkům,"  říká Václav Janus. V kurzu na půdě bíloveckého gymnázia ho zatím nejvíc využívá dvanáctiletý Filip Kupka, žák Základní školy Komenského v Bílovci, který už sám tvoří vlastní webové stránky i různé programy. „V kroužku mě nejvíce baví programování, momentálně tvořím na počítači různé hry. A když si s něčím nevím rady, lektor mi poradí. Připravili jsme spolu dlouhodobý individuální plán a také se bavili o tom, že bych mohl dojíždět na fakultu na kurzy pro pokročilé. Rád bych. Mezi mé nejoblíbenější předměty patří informatika a matematika, elektrotechniku bych chtěl jednou určitě i vystudovat," plánuje Filip.

Na náročnější programování se těší i ostatní účastníci kroužku. „Už mě nebavilo jen doma stavět z lega roboty, chtěl jsem i programovat. Ale neměl jsem k tomu potřebné zařízení," říká dvanáctiletý Ondřej Jankovič z primy. „Tak jsem se přihlásil do kroužku a začalo mě to opravdu bavit. Mohu vzít jakoukoliv stavebnici a postavit z ní, co chci, a navíc to uvést do chodu. Třeba robotický vysavač. Jednou bych se něčím podobným chtěl i živit."

„V kroužcích se snažíme podpořit žáky se zájmem o techniku v tom, aby se posouvali dál. Získají základní dovednosti, zjistí, jak teorie funguje v praxi, a začne je o to více bavit. Sestavují modely, což souvisí jak s fyzikou, tak s elektrotechnikou, logikou i programováním. Kroužky většinou vedou naši studenti, někteří z nich se jich sami před lety zúčastnili," říká Zdeněk Macháček, koordinátor kroužků a odborný asistent Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava, a dodává, že i když organizace kroužků je časově velmi náročná, vidí v nich velký smysl. „Kdysi mi něco podobného jako klukovi hodně chybělo. A na studentech, kteří začínají na fakultě studovat, že vidět, že jim technické základy chybí. Mnohem lépe se pracuje s těmi, kteří už nějaké znalosti a zkušenosti mají. A ty mohou získat právě v našich kroužcích," uzavírá Zdeněk Macháček.

Informace o možnostech studia na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-Technické univerzity Ostrava získají návštěvníci dne otevřených dveří Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci v úterý 29. ledna.

 

« zpět do rubriky