Výzkumníci z VŠB
Středa, 7. 8. 2019, 22:05 - Podle zjištěných skutečností a nových poznatků pak budeme zkoumat také možnosti využití povrchu za účelem zvýšení bioaktivity studovaných materiálů.
Nová technologie úpravy titanových implantátů je společným cílem českých výzkumníků z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a ostravské firmy Timplant, s.r.o. Spojení ultrajemnozrnného titanu a unikátní povrchové úpravy povede
k vývoji zcela nového typu implantátů s přidanými vlastnostmi Projekt podpořila i Technologická agentura ČR (TA ČR).
„Firma Timplant, s.r.o. již nyní používá k výrobě implantátů titanové materiály se speciální ultra jemnou strukturou, které jsou národním i mezinárodním unikátem. Aktuální projekt, na kterém od minulého roku pracuje společně s experty z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, navíc nemá dle dostupných informací ve světě obdobu. Stejná nebo obdobná úprava povrchu titanu zatím nebyla nikde uvedena do praxe,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR, která do vývoje vložila téměř tři miliony korun z programu ZÉTA 1.
Nová technologie povrchových úprav se týká titanu, respektive tzv. nanostrukturního titanu, využívaného pro zubní implantáty, které lékaři využívají již dnes. Výzkumníci budou srovnávat především to, zda se nová úprava povrchu projeví také na jeho struktuře či chemickém složení. Vyhodnocovat budou rovněž biologické, mechanické a technologické vlastnosti nového typu povrchu.
Zhodnotíme také, jaký přínos bude mít nová technologie pro pacienta, například zda se implantát bude lépe vhojovat do kostí a tím zefektivní léčbu, vysvětlila Kateřina Dědková z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Projekt odstartoval v loňském roce a dokončen by měl být ještě letos. V případě, že se výhody nově vyvinuté technologie potvrdí, budou moci první pacienti šetrnější léčbu ocenit již v blízké budoucnosti.