Kalendárium historických událostí města Ostravy

Gymnasium Ostrava
Gymnasium Ostrava
Pondělí, 12. 3. 2018, 10:17 - 12. března 1975 V Ostravě zemřel jazzový hudebník, trumpetista Richard Kovalčík (narodil se 22. května 1937 v Orlové). Od roku 1956 amatérsky působil v různých jazzových a tanečních orchestrech a skupinách v Karviné, Opavě a v Ostravě. Stal se též členem Ostravského rozhlasového orchestru, v němž jako trumpetista a aranžér působil až do své předčasné smrti.

V roce 1966 založil vlastní soubor Flamingo (v 70. letech nuceně přejmenovaný na „Plameňáci“), s nímž se zakrátko prosadil v rozhlase, televizi, na gramofonových deskách a koncertních turné doma i v zahraničí. Kovalčík byl skladatelem a trumpetistou intelektuálního typu, technicky výborně vybaveným, se specifickým „křídlovkovým“ tónem.

14. března 1898

Byly zásluhou Matice ostravské položeny základy budovy českého reálného gymnázia v Moravské Ostravě v Reinerově ulici (dnes Matiční). Stavitelem se stal František Jureček. Již koncem května byla dvoupatrová stavba pro čtyři třídy zastřešena. V následujících letech bylo dokončeno rozšíření budovy o křídlo do dvora. Ve školním roce 1901/1902 se reálné gymnázium rozdělilo na reálku a klasické gymnázium, pro které byla v roce 1905 nákladem Matice postavena další budova. V březnu 1945 utrpěla budova klasického gymnázia zásah leteckou bombou. Na jejím místě byl postaven moderní objekt o 23 třídách, v němž se začalo vyučovat v září 1961 (dnes Matiční gymnázium).

16. března 1848

Byla v Moravské Ostravě, Těšíně a dalších městech vyhlášena konstituce. Do Moravské Ostravy dokument přivezl zvláštní posel. Ve všeobecnou známost byla dána tím, že ji sám pukrmistr Karel Farník, když v doprovodu radních a syndika vystoupil na ochoz radniční věže, přečetl obyvatelům města, shromážděným na náměstí. Prohlášení konstituce bylo provázeno nadšením a jásotem, i když jen málokdo byl poučen, co tento dokument znamená.  Očekávání však byla velká - změna dosavadních pořádků znamenající větší svobodu.

Připravil Archiv města Ostravy

 

« zpět do rubriky