Jak vnímají Češi elektromobily?

elektromobily BMW městských strážníků v Ostravě
elektromobily BMW městských strážníků v Ostravě
Úterý, 2. 5. 2017, 9:00 -

Za sympatickou technologii označilo 79 % Čechů elektromobily. To vyplynulo z průzkumu, který byl zorganizován pro společnost E.ON. 

Pokud jde o alternativní pohony, mají Češi nejvíce informací o automobilech městské dopravy na plyn. Právě o tomto ekologicky šetrném pohonu mělo vědomosti 83 % dotázaných z celkem 2 000 respondentů. Pokud jde o elektromobily, pak vědomosti o nich má jen o 10 % méně lidí. Hovoříme přirozeně o informacích, protože praktickou zkušenost mají jen 3 % z české populace.

Význam ekologické stránky věci si uvědomuje 54 % dotázaných, ovšem ochotu ovlivňují podle průzkumu: cena elektromobilu a jejich dojezd.

Za největší handicap v průzkumu označili respondenti v 60 % vysokou cenu aut. Pokud jde o dojezd (za optimální považují v rozmezí 400 až 600 km), považuje ho 44 % dotázaných za rozhodující, aby se rozhodli pro koupi elektromobilu. Na třetím místě je pak počet nabíjecích stanic, které jsou limitem pro spokojenost majitele elektromobilu.

Průzkum také odpověděl na otázku, jak zásadně napomoci rozvoji elektromobility – 77 % dotázaných považuje za správné, že by stát měl tento alternativní pohon podporovat dotacemi a dalšími kroky.

ÚAMK

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky