Dvě třetiny českých řidičů nemá zatím novou známku

Pondělí, 30. 1. 2017, 14:20 -

Zítra je poslední den platnosti roční dálniční známky pro rok 2016 a dle našeho dnešního průzkumu v terénu zjišťujeme, že 2/3 kontrolovaných vozidel (792 vozidel) vůbec nemá nalepenu novou dálniční známku pro rok 2017. Dokonce 14 vozidel mělo vylepeny obě varianty, což předpisy nedovolují.

Pokud by tito řidiči 1. února vyrazili s vozem na zpoplatněný úsek, vystavují se blokové pokutě až 5000 Kč nebo pokutě ve správním řízení až 100 000 Kč.

Každý, kdo má zájem o novou dálniční známku pro rok 2017, si ji může kdykoliv zajít zakoupit na naši pobočku v Praze 4 na ulici Na Strži 9. Otevřeli jsme pro vás nové prostory a otevřeno máme již tradičně nonstop. V prodeji máme i rakouské, švýcarské nebo slovinské dálniční známky.

Poplatky v Evropě

Maďarsko
Elektronická dálniční známka je od 1. ledna 2017 nezbytná i na dalším úseku. Vzhledem k tomu, že je už kompletní dálnice M86, kde viněta dříve nebyla třeba, nyní je kompletní úsek zpoplatněn. Je tomu tak v blízkosti rakouských hranic na trase Szombathely - Répcelak.

Když je řeč o elektronických známkách, doplňme, že e-vignette platí kromě Maďarska také v Rumunsku a na Slovensku. Při nákupu je zaznamenána a elektronicky kontrolována registrační značka vozidla. 

Německo
Plány se nemění a zavedení mýtného je již téměř jistotou. Kolik budete platit, jaký máme na tuto západní novinku názor si můžete přečíst ve  speciálním článku  ÚAMK zaměřeného na toto téma.

Rakousko
V souvislosti s pravidlem úpravy cen podle indexu růstu spotřebitelských cen v dané zemi byla jejich cena pro letošní rok navýšena o 0,8 %. Tedy roční na: 86,40, dvouměsíční na 25,90 a 10-ti denní na 8,90 Euro. Upozornění, na rozdíl od ČR je nutná dálniční známka i na motocykl.

K tomu dodejme, že pro jednostopá vozidla platí povinnost zakoupit si vinětu i ve Slovinsku a Švýcarsku. Naopak není potřebná kromě České republiky ještě v Bulharsku.

Švýcarsko
Pro tuto alpskou zemi nadále platí, že existuje pouze jedna – roční dálniční známka. Je v hodnotě 40 CHF.

Hovoříme-li o době platnosti vinět, pak obvyklé je, že roční má platnost 14 měsíců, tedy od 1. prosince 2016 do 31. ledna 2018. Pokud jde o jinou dobu platnosti, pak Rakousko má místo obvyklé měsíční dvouměsíční známku. V případě 10-ti denních je nabízí: ČR, SR a Rakousko, naopak Slovinsko, Bulharsko a Rumunsko je mají kratší, jen na 7 dní.

Mýtné
Platbu podle ujeté vzdálenosti po dálnici praktikují následující země: Francie, Řecko, Itálie, Chorvatsko, Polsko, Portugalsko, Srbsko, Španělsko a Turecko, ale také Makedonie, Norsko, Bělorusko, Velká Británie a Irsko.    
Pro zaplacení mýtného jsou často přijímány kreditní a debetní karty. Přesto stojí za to mít dostatek hotovosti v místní měně. A to i proto, že v zemích jako například Švédsko, Rakousko, Francie nebo Švýcarsko se platí v určitých úsecích mýto i za průjezd tunely nebo přejezd mostů.

Mapa Evropy dle zpoplatnění

ÚAMK

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky