V Zoo Ostrava proběhlo finále Velké ceny malých zoologů

Zoo Ostrava
Zoo Ostrava
Středa, 7. 10. 2020, 9:15 - V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava konalo finále 10. ročníku Velké ceny malých zoologů – soutěže pro žáky 4. a 5. tříd základních škol celého Moravskoslezského kraje. Téma jubilejního ročníku bylo „Pod hladinou“. Vítězem se stalo družstvo s příznačným názvem „Jistebničtí kapři“ ze ZŠ T. G. Masaryka Jistebník.
V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava konalo finále 10. ročníku Velké ceny malých zoologů – soutěže pro žáky 4. a 5. tříd základních škol celého Moravskoslezského kraje. Téma jubilejního ročníku bylo „Pod hladinou“. Vítězem se stalo družstvo s příznačným názvem „Jistebničtí kapři“ ze ZŠ T. G. Masaryka Jistebník.
Základní kolo soutěže, v níž žáci soutěží v sedmičlenných družstvech, prověřuje nejen znalosti žáků z biologie, ale také jejich fyzickou zdatnost. Žáci běží areálem zoo po trase vytyčené z otázek, jejichž správné odpovědi je dovedou až k cíli. Pokud by soutěžící zodpověděli všechny otázky týkající se života pod hladinou správně hned napoprvé, uběhli by vzdálenost asi 1,4 km. Kdyby se ale naopak pokaždé spletli a museli se vždy vracet, trasa by se jim protáhla na něco málo přes čtyři kilometry. Základního kola soutěže, které probíhalo ve dnech 9. až 11. září, se zúčastnilo 245 žáků ze 14 škol z celého Moravskoslezského kraje. Trasu mimo soutěž v letošním roce absolvovalo také několik seniorů z Kopřivnice, kteří se v zoo účastnili programu v rámci univerzity třetího věku.
V pátek 25. září pak proběhlo finále, v němž se utkala čtyři nejlepší družstva ze základního kola. Na soutěžící čekal vědomostní test, ale také určování vodních rostlin a živočichů. V testu byly například otázky týkající se rozdělení toků na rybí pásma, jednobuněčného živočicha, který má tvar obuvi nebo čím dýchají larvy obojživelníků. V akváriu pak měli poznat kapra obecného, perlína ostrobřichého, vodní kapradinu nepukalku vzplývající a okřehek menší – rostlinku často označovanou nesprávně jako žabinec… Většinu finalistů nezmátlo ani to, že kapři byli velcí sotva 10 cm.
Vítězem soutěže se stalo družstvo „Jistebničtí kapři“ ze Základní škola T. G. Masaryka Jistebník. Konání soutěže finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

« zpět do rubriky