Tamaríni pinčí mají mládě i nové spolubydlící. Video

foto, video: Enrico Gombala
foto, video: Enrico Gombala
Středa, 20. 1. 2016, 13:38 - OSTRAVA - V Malé Amazonii, nejmenším pavilonu v ostravské zoologické zahradě, to žije. Expozice kriticky ohrožených tamarínů pinčích se koncem loňského roku rozrostla o osm nových členů. Jedno mládě a sedm jedinců zcela nového druhu.

Mládě vzácné drápkaté opičky se narodilo 27. listopadu 2015. Ve vrhu byla mláďata dvě, ale jedno z dvojčat uhynulo ještě týž den. Přeživší mládě se má čile k světu a návštěvníci je mohou vidět, jak se vozí na zádech svého otce, který záhy po porodu přejímá hlavní péči o potomky, nebo jak už se samo odvážně pohybuje ve větvích.

Novým druhem, který od loňského podzimu sdílí s tamaríny společné prostory, je morče divoké, pravděpodobný předek morčete domácího. Z jihlavské zoo jsme přivezli jednoho samečka a dvě samičky. Každá z nich na začátku prosince porodila dvojčata. Celá skupina včetně mláďat je k vidění ve spodních partiích expozice.

Soužití obou druhů ve společné expozici je harmonické. Tamaríni patří k arboreálním zvířatům, to znamená, že se zdržují převážně v korunách stromů, zatímco morčata pobývají hlavně na zemi, případně pod zemí. Své nové spolubydlící přijaly opičky celkem bez problémů, po čase začaly dokonce slézat i na zem, což předtím nedělaly, zřejmě se tam necítily dobře, aby morčatům „zkontrolovaly“ krmení. Naopak samec morčat umí výborně skákat a šplhat, takže se občas pohybuje i ve větvích a k odpočinku využívá jednu z tamaríních budek, kterou právě opičky moc v oblibě nemají.

Tamarín pinčí (Saguinus oedipus)

Tento drobný primát s charakteristickým chomáčkem bílých chlupů na temeni se vyskytuje na velmi omezeném území v Kolumbii. V Červené knize (IUCN Red List of Threatened Species) je veden v kategorii kriticky ohrožený druh (Critically Endangered). Odhaduje se, že ve volné přírodě žije okolo 6000 jedinců, což je daleko méně, než je chováno v lidské péči.  Největší hrozbou pro tyto primáty je ztráta přirozeného prostředí (přeměna lesů na zemědělskou půdu, budování vodních elektráren ad.), dříve to byl rovněž masivní odchyt zvířat pro obchodování s domácími mazlíčky.

Morče divoké (Cavia aperea)

Tento zástupce hlodavců obývá jihoamerické pampy. K úkrytu využívá podzemní nory nebo křoviny. Na rozdíl od morčete domácího má nenápadné zbarvení, srst je hnědošedá až hnědočerná, tělo není tak zavalité. Žije v koloniích čítající 5-10 jedinců. Samička rodí po 62denní březosti 1-5 (obvykle 2-3) mláďat. Ta jsou osrstěná, vidí a několik hodin po porodu již čile běhají. Třetí den dokonce už ochutnávají pevnou potravu. Díky poměrně velkému areálu rozšíření a výskytu v nadmořské výšce od 400 do 3000 m n. m. zatím nepatří k ohroženým druhům.

Zoo je aktuálně otevřena od 9 do 16 hodin, pokladny a pavilony se zavírají o hodinu dříve. Využít můžete zvýhodněné mimosezónní vstupné.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky