Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje prodejce před nepoctivým výrobcem medu

Při kontrolách Státní zemědělské a potravinářské inspekce zaměřených na kontrolu jakosti a označování medu bylo zjištěno, že jsou uváděny na trh medy, na jejichž etiketách jsou uvedeny smyšlené osoby či dodavatelé, kteří ve skutečnosti med nevyrábí ani nedodávají na trh. Odběrem vzorků a následnými analýzami v laboratoři bylo zjištěno, že jsou tyto medy nejakostní, v některých případech byly hodnoty hydroxymethylfurfuralu překročeny až desetkrát nebo byl v medu zjištěn vyšší obsah sacharózy. Jedná se o výrobky označené jako „Med lesní“, ve skleněných lahvích po 500 nebo 1000 g.

Na obale bývají uvedení tito smyšlení dodavatelé:

  • Josef Filák, IČ: 74788747, Přemyslovice 281, okr. Prostějov.

Na této adrese se nachází obecní úřad v Přemyslovicích. Citované IČ je falešné. Josef Filák zemřel v roce 2013, což bylo písemně potvrzeno pracovníkem obecního úřadu v Přemyslovicích a navíc tento člověk v minulosti podnikatelskou činnost, distribuci potravin nebo výrobu medu neprováděl.

  • Sklad smíšeného zboží, Jiráskova 262, 683 52 Křenovice - tato adresa je soukromá, lidé, kteří na ní bydlí, med nikdy nevyráběli ani neprodávali.

Med lesní se smyšleným dodavatelem byl uváděn na trh v několika provozovnách a je možné, že se v tržní síti vyskytuje i teď. Na etiketách sklenic s medem je vyobrazena včela a květ rostliny. Toto vyobrazení je velice podobné tomu, jaké používá oficiální výrobce medu (pan Voksa). O tomto podvodném jednání (uvádění smyšlených dodavatelů) byla informována i Policie ČR.  

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce doporučují všem prodejcům medu obezřetnost při výběru dodavatelů medu. Pokud zjistí nevyhovující výrobek u prodejce, musí pokutu i analýzu v laboratoři zaplatit kontrolovaná osoba – tedy prodejce.redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Co jíme