Státní veterinární správa nařídila stáhnout z řetězců Makro francouzský sýr obsahující nebezpečnou baktérii

Státní veterinární správa nařídila stáhnout z trhu francouzský sýr Roquefort. Obsahoval totiž bakterii Escherichia coli, která produkuje nebezpečné Shigatoxiny. Výrobek v České republice distribuoval řetězec Makro.

Informaci o přítomnosti sýra na společném unijním trhu obdržela správa z Francie prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Na základě šetření u francouzského výrobce bylo zjištěno, že výrobek byl distribuován v týdnu od 17. do 24. března 2016 do řetězce Makro a následně také do řetězce Metro na Slovensko.

Vzhledem k tomu, že datum minimální trvanlivosti ještě nevypršelo a výrobek může být na trhu, nařídila Státní veterinární správa stažení nebezpečného produktu z tržní sítě. V rámci šarže bylo distribuováno celkem 24 kilogramů sýra. Státní veterinární správa doporučuje těm, kteří si výrobek zakoupili, aby ho v žádném případě nekonzumovali a vrátili ho v místě prodeje.

Nelze také vyloučit, že výrobek, původně v obchodní úpravě na „půlkola“ o váze 600 gramů, mohl být v některých případech nabízen dál konečným spotřebitelům menšími prodejnami, například formou pultového prodeje.

Identifikace výrobku:

Výrobek:         Roquefort 600 g Vernières (TRANCHE 1/2 LUNE 600 GR X4VERT)

Šarže:                         151.032

DMT:              25. 6. 2016

Balení:             600 g

Výrobce:         Vernières Frères, Lauras, 12250 - Roquefort-sur-Soulzon, Francie, Fr 12 203 037 CE

Některé Shigatoxiny mohou způsobit závažný krvavý průjem, který může v některých případech vyústit v akutní selhání ledvin vyžadující intenzivní péči.

foto: Makro

redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Co jíme