Stání zemědělská a potravinářská inspekce zjistila zakázané látky v potravinovém doplňku pro sportovce

Analýza laboratoře Stání zemědělské a potravinářské inspekce prokázala přítomnost nepovolených farmakologicky účinných látek v potravině pro zvláštní výživu AMIX GuggulLean. Inspekce vzorek odebrala při kontrole v provozovně Josef Bukvic v Ohrazenicích u Turnova, výrobce tohoto sortimentu.

U přípravku AMIX GuggulLean o velikosti balení 90 kapslí, s označením data minimální trvanlivosti do 1. 8. 2016, prodávající: Large Life Limited, Praha, rozbor prokázal přítomnost látek 1-dehydroandrostenedion v množství 5, 57 miligramů na kilogram (mg/kg) a progesteron v množství 754,7 mg/kg.

Přítomnost obou látek v potravinách legislativa jednoznačně nepovoluje, v případně látky dehydroandrostenedion se jedná o anabolický androgenní steroid ve smyslu zakázaných látek uvedených v seznamu zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2013.

Ze stejné suroviny byly vyrobeny i další 2 šarže předmětné potraviny s datem minimální trvanlivosti 20. 8. 2015 a 2. 5. 2016. Tím, že provozovatel uváděl na trh potraviny obsahující nepovolené látky, porušil evropské nařízení 178/2002 a inspekce proto kontrolované firmě nařídila neprodleně informovat své odběratele v tuzemsku i zahraničí a stáhnout závadné šarže potraviny z trhu.

Při došetřování případu vyplynulo, že tři závadné šarže obsahovaly celkem 1516 kusů spotřebitelských balení, z čehož 905 balení výrobce vyexpedoval k odběratelům.

redakce Ostrava Online

 

Zpět do rubriky Co jíme