Podzim

Slunce se dostalo do bodu rovnodennosti. Začíná ztrácet svou sílu. Člověk to až tak nepociťuje, ale příroda je velice citlivá a tak no to reaguje hned. Začíná žloutnout listí. Letní plody už dávno uzrály, natě začínají zasychat. Veškerá síla se stahuje do kořenů.

Na podzim sklízíme ještě poslední plodiny. Mezi ně patří kořenová zelenina: mrkev, celer, petržel, cibule, česnek, pórek, řepy, ředkve. Dále sklízíme kulaté plodiny: jablka, hrušky, dýně, zelí. Tyto plodiny vydrží uskladněné do hluboké zimy nebo dikonce zimu celou. Přes léto jsme si nasušili byliny, zelené natě, semena obilnin, luštěnin, slunečnice, lnu, máku. A tak jsme kvalitně připraveni na celou zimu. Dnes samozřejmě nic nesklízíme a ani nic nesušíme, ale můžeme se držet zásad a pravidel našich předků, abychom si uchovali základní kvalitní potraviny v podzimním a zimním období. Jedině tak můžeme ochránit  naše tělo před chladem a nepohodou.

Každý podzim se v domácnostech nakládá zelí. Kvašené potraviny jsou základ pro látkovou výměnu. Tělo potřebuje pro zdravý rozvoj a regeneraci hlavně enzymy, vitamíny a minerální látky. To vše najdeme právě v kvašeném zelí. Každý z nás by měl za sezónu sníst tak 15 kg kvašeného zelí. Je to jedna lžička denně! Tím do těla dostaneme vše, po čem tělo touží a stále si posilujeme imunitní systém. Pak už nepotřebujeme utrácet za potravinové doplňky, vitamíny v lékárně.  Nejenže ušetříme, ale se i přirozeně stravujeme a naše tělo to ocení.

Salát s kysaného zelí

Do kysaného zelí nastrouháme mrkev, nakrájíme na kolečka pórek a přidáme kvalitní slunečnicový olej. Zamícháme. Úžasný salát pro podzimní dny, plný vitamínů.

Zpět do rubriky Co jíme