Pitný režim

Pitný režim je závislý na ročním období a fyzické aktivitě. V zimě pijeme méně, v létě v horku více. Pokud je zvýšená fyzická aktivita namáhavou prací nebo cvičením pijeme více. Vycházíme z toho, jak moc se potíme a také co jíme. Někteří pijí mnoho, více než 3 litry tekutiny denně, někteří zase málo pod 1 litr tekutiny denně. Oba extrémy nejsou v správné a vedou k zdravotním problémům. Na druhou stranu neexistuje pravidlo, kolik tekutin máme za den vypít. Poučky nás nabádají, ať pijeme přes 3 litry tekutiny denně při běžném stravování, aby se z těla dostatečně vyplavila sůl, chemické a toxické látky, dusíkaté látky z masa a mléčných produktů. To zatěžuje zase ledviny a srdce a vyplavuje se z těla minerální látky, které potřebujeme.

Nedostatek tekutin bez pocitu žízně je druhý nepříznivý extrém, který také zatěžují tělo. Často se stává, že žízeň prožíváme jako hlad a my jíme víc a víc. Zde je důležité účelově dodržovat pitný režim, když bezprostředně necítíme žízeň.

Pokud přijímáme stravu, která neobsahuje velké množství bílkovin, toxické látky, chemické látky a jiné nepříznivě potraviny, nepotřebujeme tolik vyplavovat organismus a nebudeme ani zatěžovat srdce a ani ledviny. Když se budeme stravovat zdravě s dostatečným množstvím obilovin, zeleniny, ovoce a luštěniny, které vaříme ve vodě a ta je i součástí stravy nemusíme už přijímat velké množství tekutin.

Dospělému člověku stačí okolo 1 litru tekutin denně, to se však mění na teplotě, pohybu a druhu jídla. U dětí je množství tekutin pochopitelně menší a dbáme, aby dítě mělo převážně vlhkou stravu, jako jsou polévky, kaše, omáčky. U tekutin také dodržujeme biorytmus dne. Dopoledne pijeme nejvíce v poledne méně a k večeru ustáváme s pitím.

Nikdy nepijeme před jídlem, hlavně studené nápoje. Ty zastavují nebo zpomalují trávení. Také pití v průběhu jídla nebo po jídle není vhodné. Pitím naředíme potravinu a tím zabráníme jejímu úplnému strávení. Nejvhodnější doba pro pití je nejdříve půl hodiny po jídle!

Co pít?

Voda: čistá pramenitá nebo studniční voda je nejkvalitnější pití. Tato voda obsahuje minerální látky, kvalita pitné vody se zhoršuje, pokud je balená v „petkách“. Jsou doplněné dusíkem nebo ozařované a tím brání její schopnost zapojit se do metabolismu, protože není „živá“. Tady je lepší filtrovaná voda z vodovodu.

Káva a čaj: káva obsahuje kofein a zelený a černý čaj obsahuje thein. Zatěžuje to žaludek, ledviny a játra. Obilninové kávy jsou neutrální a osvěží tělo a zaženou žízeň.

Bylinné čaje: bylinné čaje jsou jako léky, a tak k nim musíme přistupovat. Každá bylina je určena na typ problému a podle problému ji zařazujeme. Byliny jsou drogy a měli bychom mít k nim respekt. Mezi neutrální bylinky patří šípek, který dodává tělu tolik potřebný vitamín C a zlepšuje stav střeva. Naše prababičky nekupovaly čaj, ale celý rok vařili list maliníku, jahodníku a ostružníku. Tyto byliny jsou neutrální a ještě dodávají tělu minerální látky, vitamíny a podporují látkovou výměnu.

Také čaj z jablečných slupek osvěžuje, je velice lahodný a má uklidňující účinky. Převařené sušené ovoce jsou také velice kvalitním nápojem s vyživovacími látkami.

Sladké nápoje a sycené minerálky: kupované sladké nápoje obsahují chemické sladidlo nebo hodně cukru, barviva, stabilizační látky, které tělu škodí. Jsou nevhodné hlavně pro malé děti. Jenom domácí šťávy nebo 100% sirupy jsou k pití příznivé, protože si zachovávají vitamíny a minerální látky.            

Sycené vody CO2 okyselují náš organismus a pro tělo jsou nevhodné.

Pozor na mineralizované vody. Obsahují sice mnoho minerálních látek, ale k dlouhodobému pití jsou nevhodné, protože se můžeme demineralizovat. V lázních kde jsou tyto prameny minerálních vod, jsme jenom 4 týdny a po tuto dobu pijeme léčebnou vodu. Tak, bychom měli k tomu přistupovat i doma, jestli si tyto vody chceme zařadit do pitného režimu.

Zpět do rubriky Co jíme