Obezita a srdce

Od 20. století přispívají nejrůznější faktory k nárůstu počtu srdečních chorob.  V zemědělství bylo klasické biologické pěstování plodin nahrazeno chemickými hnojivy a pesticidy. Ve dvacátých letech minulého století se zavedly inkubátory a vznikla masová produkce drůbežího masa, do módy přišlo domácí zamrazování potravin i průmyslově mražené potraviny, které nahrazovaly spotřebu čerstvé zahradní produkce. Na trhu se ve velkém začali objevovat  rafinované, konzervované a sušené potraviny. Byla zavedena výroba průmyslových vitamínů, umělá barviva, konzervační látky, umělá příchuť a prodloužená trvanlivost.  Stoupala reklama a tím i obliba kouření, konzumace alkoholu. Rozšíření automobilismu a vědecko technický pokrok vedl k sedavějšímu způsobu života.

Dále celá obilná zrna, celozrnný chléb byly nahrazeny zvýšenou produkcí hovězího masa, mléka a mléčných výrobky. S tím přibývaly duševní onemocnění, rakoviny a onemocnění srdce. V medicíně se vytvářely nová slova jako například ateroskleróza, srdeční infarkt a další.

Tímto „trendem“ je postižená celá naše populace.

Srdeční onemocnění se dotýká všech stránek moderního způsobu života. Je důležité posilovat náš nejdůležitější orgán. V srdci je ukryto naše zdraví, radost, štěstí.

A co dodává lidskému srdci sílu?

Zklidnit svůj chaotický život, snížit nadváhu změnit způsob stravování a naše srdce nebude poznamenáno aterosklerózou, artritidou a strnulou myslí.

Nejdříve je důležité začít u sebe s láskou a porozumění k svému fyzickému tělu a pak můžeme pokračovat u členů rodiny a přátel. Je důležité se vrátit k tradičnímu stravování jenž si uchoval sílu pro základ života.

Pročistěte svou mysl, tělo, snížíte nadváhu. Krevní cévy opět mezi sebou vzájemně komunikovat, přibude životní síla a radost ze života.

Zelenina

Připravujeme vařenou, dušenou a osmahnutou zeleninu.

Vařena zelenina

Listovou zeleninu – natě vaříme na prudkém ohni nejvýše 1 – 2 minuty jinak si nezachová své výživné látky a barvu. Kořenovou zeleninu očistíme a vložíme do hrnce s vřelou vodou 2,5 cm, vaříme 12 minut. Hotová zelenina má být měkká a křupavá.

Zeleninu můžeme vařit i na páře.

Do hrnce napustíme asi 1 cm vody, vložíme do něj pařák. Na něj dáme očištěnou a nakrájenou zeleninu, kterou posypeme špetkou soli. Hrnec přikryjeme poklicí a vodu přivedeme k varu. Zeleninu napařujeme 7 minut a natě 1 až 3minuty.

Dušená zelenina

Očištěnou zeleninu nakrájíme na malé kousky. Nejdříve je na lehce vymaštěné pánvi asi 5 minut orestujeme a potom přilijeme studenou vodu, aby zelenina byla do půlky ponořená. Přidáme špetku soli, přikryjem poklicí a dusíme až je zelenina měkká.

Osmažená zelenina

Zeleninu nakrájíme na malé kousky. Pánev potřeme olejem /nejlépe sezamový. Rozehřejeme olej a potom přidáme zeleninu, kterou posypeme špetkou soli. Rovnoměrně smažíme 15 minut.

Zeleninu kombinujeme s neloupanou rýži, která poskytuje nemocným osobám velmi výživnou a žaludek nezatěžující potravu. Dále s fazolemi adzuki, čočkou a cizrnou, ječmen (kroupy), pohanka celozrnný oves – tyto obilniny mají posilující účinky a jsou velmi vhodné pro pacienty s nemocným srdcem.

Neloupaná rýže

1 šálek rýže, 1 malá cibulka, trochu oleje a špetka soli, 5 šálku vody.

Rýži propláchneme, dáme do hrnce s vodou a soli, s cibulí a olejem přikryjeme poklicí. Uvedeme do varu, zmírníme plamen a vaříme pomalu asi 45 minut, pokud se nevstřebá všechna voda.

Ječmen – kroupy

1 šálek krup, 1-2 šálky vody (na šálek ječmene), špetka soli.

Ječmen propláchneme a na suché pánvi asi 5 minut zlehka opražíme do zlatohnědá. Přitom mícháme ať zrna nepřipálíme.Přidáme vařící vodu a sůl.Uvedeme k varu, přikryjeme poklicí, zmírníme plamen a zvolna vaříme 30 minut.

Jáhly

Jeden šálek jáhel, 2,5 vařící vody, špetka soli.

Při vaření postupujeme stejně jako u krup.

Pohanka

1 šálek pohanky, 2 šálky vařící vody, špetka soli.

Při vaření postupujeme stejně jako u krup.

Celozrnný oves

1 šále ovsa 7 šálků vody, špetka soli.

Oves propláchneme, dáme do hrnce s vodou a soli. Přikryjeme poklicí a uvedeme do varu, vaříme pozvolna, dokud se voda nevstřebá. Dáme pozor, ať se zrno nepřipálí, protože jej můžeme vařit i několik hodin.

Obilniny a luštěniny různě kombinujeme se zeleninou například:  zeleninová rizota, zeleninové polévky s přidáním vhodných obilnin…

Zpět do rubriky Co jíme