Není všechno zlato co se třpytí

Donedávna moderní medicína léčebné účinky každodenní stravy zanedbávala a nahlížela na ně jako na folklór, jehož platnost nebyla vědecky dokázána. Víte-li co se odehrává ve vašich buňkách, víte také co se děje s vašim zdravím. Lidské tělo tvoří asi šedesát biliónu buněk. Každá buňka je složitý a úctihodný vesmír, v němž každou minutu života dochází k miliardám chemických reakcí. A co chemickým reakcím v těchto buňkám velí? Jejich výhradním zdrojem energie je potrava, kterou jim dodáte.

V našich potravinách nacházíme čím dál tím víc přísad, které jsou pro nás nové. I když se různá barviva, emulgátory, antioxidanty, konzervanty a další látky souhrnně označované jako přídavné látky nebo hovorově „Éčka“ používají v potravinách už relativně dlouhou dobu, jejich skutečný rozmach přišel až po roce 1989 a od roku 1997 se musí podle zákona jejich přítomnost uvádět na obalech. Co způsobují tyto zdánlivě neškodná „Éčka“? Například většina ovocných jogurtů obsahuje barviva, která mají přesvědčit – často mylně – že je daný výrobek „plný ovoce“. Všechny jogurty typu „light“ obsahují náhradní sladidla aspartam (E 951) a acesulfum K (E 950). Tyto jogurty jsou velmi nevhodné pro děti! Dále jogurty obsahují zahušťovací látky, které stabilizují krémovitou konzistenci jogurtu: škrob, želatinu (ta se vyrábí z kůže vepřového a hovězího dobytka), gumu, guar, pektin, algináty atd.

Je třeba si uvědomit, že některé potraviny se vyrábějí a přidanými látkami, které pomáhají „ošidit“ spotřebitele, tj. vyvolat v něm mylný dojem, že si kupuje poctivý výrobek, plný nákladných surovin. Uveďme příklad pekařských výrobků: Použitím emulgátorů zvětšuje se jejich objem, chleby a rohlíky jsou nadýchané a měkoučké, prodlužuje se jejich trvanlivost. Tmavý chleba a pečivo s celozrnné mouky jsou zdravější a tak se prodávají pod názvem celozrnné, ale ve skutečnosti obsahují jen velmi málo celozrnné mouky. Tyto výrobky jsou obvykle barveny karamelem, aby vypadaly zdravěji. Je proto lepší zkontrolovat jejich složení.

Barva výrobek prodává. Spotřebitel dá vždy přednost červeně zbarvenému jahodovému jogurtu před méně barevně výrazným – i když ten druhý může obsahovat více jahod. Většina lidí nesáhne pro bezbarvou pomerančovou limonádu, když je vedle ní vystavena krásně oranžová limonáda plná barviva. Nejhorší jsou syntetická barviva. Například bonbóny Haribo je obsahují : chinolinovou žluť (E 104), ponceau 4R (E 124), patentní modř V (E 131),indigotin (E 132). Řada limonád běžně konzumované dětmi obsahuje syntetická barviva a sladidla. Ty mohou navíc způsobovat hyperaktivitu u dětí, která je spojena s dalšími obtížemi: astmatem, ekzémy, katary, bolesti hlavy a břicha, noční pomočování a nenormální žízni.

Žvýkačky s bombastickou reklamou obsahují náhradní sladidla. Výrobce sice tvrdí, že nezpůsobí zubní kaz a jsou tedy „zdravá“. Mezi tyto sladidla patří : isomalt (E953), maltitol (E965), mannitol (E421), sorbitol (E420), xylitol (E967), aspartam (E951), acesulfam K (E950), dále žvýkačky obsahují syntetický antioxidant BHA (E320), syntetická barviva např. tartrazin (E102) a brilantní modř (E133). Zní to hezky, že?

Chemicky upravené potraviny, které jsem nemohla ani všechny vyjmenovat, jsou výplodem potravinářských koncernů, stvořené v laboratořích k tomu, aby se zvýšila jejich prodejnost. Není snad malý zázrak, že látky ve špenátu mohou uvěznit a ochromit virus, který by jinak způsobil rakovinu děložního krčku? Že látky, jenž si rostliny vytvářejí, aby odehnaly svou vlastní zkázu, se uvnitř vašeho těla stávají milosrdnými anděly, kteří zabrání třebas vzniku rakoviny? Jenom kvalitní potravina přináší kvalitní život!

Zpět do rubriky Co jíme