Něco o chlebu a jeho výrobě

„Chléb náš vezdejší dej nám dnes.“ Má – li být modlitba účinná, nesmí být vymyšlena libovolně, nýbrž musí vzejít z věčných zákonů moudrosti.

R. Steiner

Obilniny jsou základem lidské stravy. Obilnářství známe už z dob 9. až 7.tisíciletí př.n.l. Persie a Starověkého Egypta. Zrno je nutno „chápati“ jako absolutní přírodní harmonii a rovnováhu. Když se na zrno podíváme „chemicky“ zjistíme, že obsahuje rozdílné množství minerálních látek, tuku, vlákniny, bílkovin a že má vysokou nutriční hodnotu.

V minulosti měl i chléb svou náboženskou hodnotu, proto se používal v různých rituálech nejen k nasycení, ale jako projev pokory, dobroty, šlechetnosti nebo štědrosti.

Chléb býval pravidelným hostem na stolech našich předků a tento rituál jsme si zachovali až dodnes.

Nejvýživnější je chléb z celozrnné mouky je bohatší na vitamíny, minerální látky a vlákninu, která velmi dobře působí na zdravotní stav tlustého střeva, dokáže chránit před ischemickou chorobu srdeční, protože na sebe váže část cholesterolu.

Vláknina obilnin má také pozitivní roli v prevenci a léčení diabetu, zůstává delší dobu v žaludku -celozrnný chléb asi o 1 hodinu déle než bílý chléb a tím nás na delší dobu nasytí.

Pečivo je vhodné podávat dětem až od 6 měsíců, protože obsahuje lepek. Mělo by se začít s bílým pečivem, starým 2 dny a teprve později po ukončení jednoho roku dítěte můžeme zařazovat různé druhy celozrnného pečiva.

Kvalitu i chuť chleba lze zlepšit výrobou vlastního kvásku, přidáním sušených klíčků, semen slunečnice, lnu nebo sezamu.

Velmi důležité hnětení chlebového těsta. Těsto asi 350 krát dobře propracujeme. Hněteme zhruba 20 minut, čistýma rukama a s láskou, kterou do chlebového těsta zapracujeme. O to bude chleba chutnější a zdravější.

Příprava domácího kvásku:

Potřebujeme vysokou keramickou nádobu 3l (nejlépe džbán), asi 500 g jemně mleté celozrnné žitné mouky, vodu, misku pod džbán, dřevěnou vařečku a čistou utěrku.

Postup kvašení:

1den

Do nádoby dáme 200g jemně mleté žitné mouky celozrnné a ¼ l vlažné vody. Zamícháme a necháme stát při pokojové teplotě.

2den

Přimícháme 100g jemně mleté žitné mouky celozrnné, přidáme 1/4l vody a přikryjeme.

3den

Přimícháme opět 100g jemně mleté žitné celozrnné mouky a 1/8 l vody, přikryjeme.

4den

Ještě přimícháme 100g jemně mleté žitné celozrnné mouky a 1/8 vody, přikryjeme a necháme stát 24 hodin při pokojové teplotě.

Po uplynutí 4 dnů by měl mít kvásek charakteristickou kyselou vůni, konzistenci měkkého těsta.

Uschování kvásku pro příští pečení.

1)      Kvásek rozdělíme na menší kousky, které dobře proschnou ve vlažné troubě (40-50 C). Dobře usušený kvásek uschováme ve sklenici, převázané plátýnkem, v chladné a suché místnosti.

2)      Při častém pečení chleba zvolíme tento postup. Uložíme malý bochánek vykynutého chlebového těsta (200-300g) na chladné suché místo, v bytě s ústředním topením pak uložíme do spíže raději k sušení“výškrabky z mísy“ ve které jsme míchali chlebové těsto.

Oživení kvásku.

Suchý kvásek zalijeme vlažnou vodou a necháme rozpustit. Proces můžeme urychlit rozmixováním a nastartováním kvasného procesu – můžeme k roztoku přidat i pár gramů koupeného droždí. Tekutinou mísíme chlebové těsto.

Zdravý domácí celozrnný chléb.

800g celozrnné mouky pšeničné (špaldové), 500 g celozrnné žitné mouky, kvásek, lžíce kmínu, lněného semena, 3 čajové lžičky mořské soli.

Smícháme obě mouky, přidáme kmín, semena, sůl, kvásek a podle potřeby vlažnou vodu. Důkladně zaděláme hustější těsto. Po důkladném zpracování dáme těsto do oleje vymazaného pekáče. Přikryjeme utěrkou a necháme několik hodin vykynout. Pak pečeme asi 1 hodinu v troubě při teplotě 200 C.

Zpět do rubriky Co jíme