Kontroly odhalily salmonelu v kuřecím mase z Brazílie

Státní veterinární správa v rámci zpřísněných kontrol masa a masných produktů původem z Brazílie zjistila v Královéhradeckém kraji a v Kraji Vysočina celkem dvě zásilky solených kuřecích řízků z této jihoamerické země obsahující nebezpečné bakterie salmonelly. Obě zásilky jsou v současné době stahovány z oběhu a bude zahájeno správní řízení o pokutě. Spotřebitelé, kteří zjistí, že výrobek zakoupili, jej mohou vrátit v místě prodeje.

V prvním případě byla přítomnost bakterií zjištěna při vyšetření úředních vzorků ze zásilky mražených kuřecích prsních řízků v prodejně společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s. r. o. v Hradci Králové – Březhradě. V okamžiku kontroly bylo na prodejně 400 kilogramů produktu. Byla nařízena likvidace tohoto zboží. Zboží, které již bylo distribuováno, je stahováno od odběratelů.

Identifikace výrobku 1:

Název: Kuřecí prsní řízky bez kosti a kůže, solené (kuchyňská sůl 1,2 % až 1,8 %)

Výrobce: AGRICOLA JANDELLE S.A., MATADOURO DE AVES E COELHOS

Minimální trvanlivost: 25. 4. 2018

V druhém případě byl výskyt bakterií salmonelly zjištěn při rozboru vzorků odebraných z mraženého drůbežího polotovaru na skladě společnosti Bidfood Czech republic s. r. o. ve Velkém Meziříčí v Kraji Vysočina. Na skladě se v době odběru vzorků nacházelo celkem 540 kilogramů výrobku. Také v tomto případě inspekce nařídila odstranění a likvidaci tohoto výrobku. Část zásilky již byla distribuována do stravovacích zařízení. V současné době probíhá stahování.

Identifikace výrobku 2:

Název: Kuřecí řízky se solí, drůbeží masný polotovar hluboce zmrazený

Výrobce: COASUL Cooperativa Agroindustrial, Sao Joao, region Paraná, Brazílie

Minimální trvanlivost: do 7. 12. 2018

„Ukazuje se, že zintenzivněná kontrola našeho úřadu byla oprávněná a přináší své výsledky. Zmíněné zásilky jsou v současné době stahovány z oběhu,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „Každopádně striktnější dohled nad dodávkami brazilského masa bude i nadále pokračovat,“ dodal Semerád.

Mimo to zjistili kontroloři Státní veterinární správy na základě vyšetření u zásilky pěti tun kuřecích řízků z Brazílie v Olomouckém kraji vyšší obsah vody, než povoluje legislativa a nařídila zákaz uvádění tohoto zboží do oběhu.

V souvislosti s podezřením, že se do EU dováželo z Brazílie maso, které by mohlo být zdravotně závadné nebo falšované, provedla Státní veterinární správa k dnešnímu dni na 160 kontrol, při kterých byly odebrány vzorky. Až do vyšetření bylo pozastaveno uvádění na trh 800 tun brazilského masa a masných polotovarů. K dnešnímu dni je stále pozastaveno 270 tun. Laboratorní vzorky jsou analyzovány na přítomnost patogenních mikroorganismů, inhibičních látek (antibiotik) a látek zadržujících vodu v mase.

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobují ho bakterie rodu Salmonella, které se do těla dostávají ústy (z potravy, nádobí, ale také špinavých rukou). Onemocnění se zpravidla projevuje střevními potížemi. Pro zdravého silného jedince není toto onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi však mohou být zejména starší lidé, nemocní či malé děti – hůře se vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin v důsledku průjmů a zvracení. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Zejména u kuřecího masa je proto nutné brát na tuto skutečnost při přípravě zvláštní zřetel a nikdy jej nekonzumovat v syrovém či polosyrovém stavu. Nutné je rovněž dodržovat veškerá hygienická pravidla.

redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Co jíme