Enzymy ve stravě

Léto vrcholí a svými plody zásobuje náš jídelníček. Tato strava nás obohatí o vysoký přísun enzymů. Enzymy jsou biokatalyzátory, které se podílejí na metabolismu organismu. Rozkládají bílkoviny na menší části (peptidy). Takže enzymy podporují trávení a nejvíce je přijímáme ze syrových rostlinných složek stravy.

Proto jsou velice důležité pro lidi s nadváhou nebo při jakémkoliv onemocnění. Enzymů je více druhů a každý má svou specifickou činnost pro určitý orgán. Např.: Pepsin – štěpí bílkoviny, lipáza – mění tuky na mastné kyseliny a pomáhá vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích, trypsin – dokončuje rozklad mléčných bílkovin, ve střevech žluč emulguje tuky a podílí se na perilstatice střev, rennin  - působí na srážení mléka v žaludku, laktóza – rozkládá mléčný cukr – laktózu atd.

V lidském organismu máme přes dva tisíce enzymů, které urychlují určité biochemické děje, chrání nás před záněty, rozpouštějí krevní sraženiny, nádory, ruší účinky škodlivých látek, vylučují močovinu, okysličují krev a tkáně.

Pro tvorbu a činnost enzymů, jsou důležité minerální látky, vitamíny, kyselina listová, které si tělo samo nedokáže vytvořit, proto je jediným zdrojem živá potrava.

Pokud chceme být štíhlí, zdraví a duševně krásní, naše strava musí obsahovat enzymy, vitamíny, minerální látky a stopové prvky.

Letité toxické vlivy nadměrného příjmu živočišných bílkovin, tuků a různých škodlivin – kouření, alkohol nás připravují o dobré fungování orgánů, hybnost a psychickou pohodu. Svým vlastním přičiněním tloustneme a degenerujeme.

Největší přísun těchto cenných látek  - vitamínu C,  A, skupiny B, kyseliny listové, která posiluje stěny cév, železa, draslíku, fosforu, vápníku, sodíku, hořčíku, mědi, enzymů, které se účastní na metabolismu v organismu, jsou ze zelené natě:

Cibulová nať, pažitka, polníček, bazalka, petržel, libeček, saturejka, celer atd.

Nezapomínáme ani na divoké natě:

Lístky pampelišek, česnek medvědí, kopřiva list, šťovík, meduňka, mateřídouška, máta atd.

Nebojíme se tyto, ale i další námi známé byliny přidávat do jídla. Nejenom že obohatíme svůj jídelníček o velmi cenné výživné látky, ale preventivně působíme proti stresu, zvyšujeme svou vitalitu a schopnost soustředění, posilujeme srdce a imunitní systém.

Podpoříme dokonale naši krvetvorbu a posilníme sliznice v celém těle. Konzumace zelených lístků – natí zajišťuje hlavně pro vegany a vegetariány jediný zdroj železa. Bylinné natě používáme především bez dlouhodobého vaření v teplé i studené kuchyni jako koření. Dlouhodobým vařením bychom se zbytečně připravili o jejich léčebné účinky.

Využíváme je od prvních lístků na jaře až do posledního na podzim. Nezapomínáme ani na sušení těchto natí, které nám budou dobře sloužit svými léčebnými účinky i v zimním období kdy  zkvalitní zimní stravu. 

Musíme si stále uvědomovat, že jídlem nejenom bezprostředně ovlivňujeme své zdraví, ale i kvalitu a délku svého života.

Výživná polévka:

Malá cibulka, kousek celeru, mrkev, petržel, brambor, 4 lístky kopřiv, nať z cibulky a pažitky, 2 lžíce olivového oleje, jeden litr vody, sůl, pepř, kmín.

Cibulku a zeleninu nakrájíme na kousky, na oleji jemně osmáhneme cibulku, přidáme zeleninu a krátce orestujeme. Přidáme vodu, nakrájené lístky kopřiv, sůl, pepř kmín a vaříme asi 15 minut. Do hotové polévky přidáme natě.

Rýžový teplý salát:

Rýže natural, 2 lžíce oleje, sůl, nať z cibulky, petržele, pažitky a libečku.

Uvaříme rýži natural – vaříme asi tři/čtvrtě hodiny. Osmahneme na oleji dozlatova cibulku a zamícháme do uvařené rýže, dále zamícháme najemno nakrájené natě.

Hlávkový salát s pampeliškovými lístky:

1 hlávkový salát, který natrháme na menší kousky hrst lístků pampelišky – pořádně propláchneme pod vodou. Přidáme 3 lžíce ume-octu, 2 lžíce javorového sirupu, 1 lžíce olivového oleje a pořádně promícháme.

Jaké má účinky ume-ocet?

Ume-ocet se vyrábí z umeboshi – švestky naložené v soli 2 roky z Japonska. Tento ocet má desinfekční účinky v celém zažívacím traktu od jazyka až po konečník. Působí proti únavě, nachlazení, bolesti hlavy a průjmu.

Která obilnina je nejkvalitnější?

Zde já přiřazuji pšenici špaldu. O jejich kvalitních léčebných účincích psala i Sv.Hildegarda ve 12 století. Obsahuje velké množství vlákniny mimo jiné i cenné prvky jako zlato, stříbro a molybden.

Zpět do rubriky Co jíme