Veolia zahajuje topnou sezónu, letní opravy a ekologizace stály stovky milionů

veolia
veolia
Středa, 7. 10. 2020, 9:11 - S příchodem chladnějšího počasí skupina Veolia Energie zahajuje topnou sezónu. Dnes a v následujících dnech začne postupně dodávat teplo ve všech regionech. Ve srovnání s minulým rokem je to o pár dní později. Během celého léta probíhaly kontroly a opravy, ale i rozsáhlé rekonstrukce potrubí a také další ekologizace tepláren.

S příchodem chladnějšího počasí skupina Veolia Energie zahajuje topnou sezónu. Dnes a v následujících dnech začne postupně dodávat teplo ve všech regionech. Ve srovnání s minulým rokem je to o pár dní později. Během celého léta probíhaly kontroly a opravy, ale i rozsáhlé rekonstrukce potrubí a také další ekologizace tepláren. Letošní investice opět přesáhnou jednu miliardu korun.

„Letní měsíce jsme využili k intenzivní přípravě na topnou sezónu. Proběhla řada oprav a investičních akcí, které přispějí k další ekologizaci provozů a zvýšení spolehlivosti dodávek tepla a teplé vody. Veškeré práce byly naplánované a koordinované tak, aby odstávky měly minimální dopad na naše odběratele. Můžeme konstatovat, že výrobní zdroje i sítě včetně záložní kapacity jsou dobře připravené na nadcházející topnou sezónu,“ uvedl Reda Rahma, generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR.

Mezi nejvýznamnější investiční akce posledních měsíců patří závěrečná etapa rozsáhlé ekologizace Třebovické elektrárny v Ostravě, jejíž hlavní součástí byla denitrifikace třetího kotle. V Teplárně Přívoz začala rekonstrukce spojená s postupným odchodem od spalování uhlí. Oba projekty přispějí k dalšímu zlepšení ovzduší na Ostravsku. Největším projektem na sítích v Moravskoslezském kraji byla rekonstrukce páteřního potrubí v Karviné. V Přerově pokračovala rozsáhlá rekonstrukce parovodu na horkovod, vyměnily se další 2 kilometry potrubí. Investice přinese energetické úspory a snížení emisí CO2. V olomoucké teplárně proběhla oprava turbíny a rekonstrukce plynového kotle, který tak bude plnit přísnější emisní limity.

Také v Čechách Veolia Energie provedla další významné obnovy zařízení. V elektrárně Kolín byla dokončena ekologizace kotle a proběhla generální oprava elektroodlučovače a turbogenerátoru. Pražská výtopna Juliska má z a sebou generální opravu vodního hospodářství. V Mariánských Lázních dokončili ekologizaci kotle a při odstávce biobloku proběhla komplexní kontrola dopravních cest a výměna komponent.

Celkem Veolia letos investuje do potrubních rozvodů přes 430 milionů korun a do ekologizace, modernizace výrobních technologií a přechodu od uhlí k čistším palivům více než 600 milionů korun.

Minulá topná sezóna trvala 8 měsíců a byla nejdelší za poslední tři roky. Loni Veolia Energie ČR zahájila vytápění 20. září 2019 a ukončila až 1. 6. 2020. Nejvíce tepla se dodávalo v lednu 2020, celkově byly ale zimní měsíce opět o něco teplejší než v posledních letech. Chladnější než v minulé topné sezóně bylo září a poslední dva měsíce - duben a květen. Na výrobu a dodávky tepla však měly vliv kromě klimatických podmínek také vládní opatření proti šíření koronaviru v podobě uzavření nebo omezení škol, restaurací a dalších provozoven.

 

Skupina Veolia Energie ČR je dodavatelem tepla, chladu, elektřiny a průmyslových utilit pro 325 tisíc domácností a 200 průmyslových klientů. Energetické služby poskytuje také objektům z obecní i terciární sféry ve více než 30 městech a obcích České republiky. Na výrobě tepla a elektřiny se ve firmě Veolia Energie ČR a dceřiných společnostech podílí 1 943 kotlů, 17 parních turbín, 13 kogeneračních jednotek a 10 točivých redukcí.

« zpět do rubriky