Přeslička rolní

Přeslička rolní je velmi hojná, výtrusná, vytrvalá rostlina dorůstající výšky 15 – 70 centimetrů. Má plazivý, čárkovaný, černohnědý, plazivý oddenek, který je hluboko zarostlý pod zemí. Z tohoto oddenku každým rokem vyrůstají lodyhy dvou typů. Nejprve vyrůstají plodné lodyhy jarní a později zelené letní. Jarní lodyhy odumírají ještě před vznikem lodyh letních. Plodné jarní lodyhy jsou pleťově bíle až červenohnědě zbarvené, 10 – 30 cm vysoké, příčně článkované a zakončené válcovitým kláskem – plodní šišticí. Tyto lodyhy vyrůstají v březnu a v dubnu. Po vysypání výtrusů brzy odumírají a jsou nahrazeny letními zelenými lodyhami. Výtrusy plně dozrávají v dubnu a v květnu. Letní lodyhy jsou mnohem vyšší než lodyhy jarní, dorůstají výšky až 70 cm. Jsou zelené, přeslenitě větvené a výrazně rýhované.

Přeslička rolní obsahuje celou řadu účinných látek. Obsahuje zejména kyselinu křemičitou, flavonoidy, saponiny, minerální látky a organické kyseliny.

Přeslička byla oblíbená již v antickém léčitelství. Je vhodná jak vnějšímu, tak k vnitřnímu použití.

Vnější použití Přesličky rolní

Zevně je přeslička ve formě odvaru vhodná na koupele a obklady k hojení vředů a špatně se hojících ran. Dále pak na kloktání a výplachy dutiny ústní a hrdla při zánětech mandlí a dásní, také ji lze použít k výplachu nosu při krvácení. Také lze přesličkový odvar použít na zastavení jemných povrchových krvácení.

Příprava odvaru pro vnější použití: 2 polévkové lžíce sušené přesličkové natě se zalijí 1 litrem vody, povaří se 2 minuty, poté se nechá vyluhovat po dobu 10 minut v uzavřené nádobě a pak se scedí. Připravuje se vždy čerstvý. Pro výplachy nosu se používá odvar vždy vychladlý.

Vnitřní použití Přesličky rolní

Vnitřně se přeslička používá ve formě odvaru zejména pro svůj močopudný a desinfekční účinek. Přesličková nať je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Přesličkový čaj zvyšuje vylučování moči, užívá se při zánětech močového měchýře a močových cest či při močových kamenech. Je vhodné ji použít také jako antisklerotikum (proti kornatění cév). V určitých případech je dobrá jako pomocný prostředek omezující pocení při tuberkulóze.

Důležitou úlohu hraje kyselina křemičitá, která chrání epitel močových cest před tvorbou povlaku z rozkladných látek pocházejících z moče, čímž se předchází vzniku močových kamenů. Také tato kyselina napomáhá hojit poškozená místa v tkáních, například v cévní stěně či plicích.

Příprava odvaru pro vnitřní použití: 1 čajová lžička se povaří 2 minuty ve 250 ml vody. Nechá se vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě a poté se přecedí. Přesličkový čaj se pije 2 – 3 krát denně. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před požitím.

Nať přesličky (Equiseti herba) se sbírá od června do září. Sbírá se nať zelená, což jsou letní, větvené lodyhy. Přesličku najdeme na vlhkých a písčitých místech, jako jsou náspy, pole, podél cest, břehy či louky. Při sběru nesmíme zaměnit Přesličku rolní s jinými druhy přesliček, například s Přesličkou lesní (Equisetum silvaticum L.), s Přesličkou mokřadní (Equisetum limosum L.) nebo s Přesličkou bahenní (Equisetum balustre Ehrh.).

Přesličková nať se suší rychle na stinném místě, nejlépe v průvanu. Je dobré ji předsušit na slunci, jelikož dlouhé sušení může způsobit, že předčasně usušené tenké větévky opadávají. Pokud se použije teplo umělé, neměla by teplota překročit 60°C. Přeslička se suší v tenké vrstvě a opatrně se převrací, aby se nepolámala.

Správně usušená přesličková nať si zanechává svojí svěží zelenou barvu. Nedosušená nebo špatným způsobem usušená nať tmavne a následně může plesnivět. Je téměř bez pachu a chuti, při žvýkání vrže mezi zuby.

Usušená přeslička se snadno drolí, proto je třeba s ní zacházet opatrně. Balí do papírových či jutových obalů. Skladuje se na suchých místech, chráněných před světlem.

www.vitalion.cz

Zpět do rubriky Byliny