Volební manuál uvědomělého voliče

Neděle, 8. 10. 2017, 9:18 -

Blíží se okamžik, kdy se většina z nás v roli voličů vypraví do volebních místností. Než k tomuto slavnostnímu okamžiku dojde, rád bych zde připomenul několik skutečností a faktů s průběhem voleb bezprostředně souvisejících (řadu z nich stanoví zákon č. 247/199 Sb. O volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Starosta obce by měl v rámci povinnosti uložené mu ohledně informovanosti voličů zveřejnit způsobem v místě obvyklým nejpozději 15 dnů přede dnem voleb oznámení o době a místě konání voleb v obci. Pokud je na území obce zřízeno více volebních okrsků, pak uvede, které části obce náleží do jednotlivých okrsků. V oznámení se uvedou také adresy jednotlivých volebních místností. Prakticky se příslušný okrsek nachází na místě obvyklém, kde je volič zvyklý volit. Pokud náhodou volič zabloudí do jiné komise. Nemusí zoufat, přítomní členové volební komise ho navedou a poradí, kam směřovat své kroky.

Před vlastním volebním aktem by měl každý volič obdržet domů kompletní sadu voličských lístků. Pokud se tak nestane, nic se neděje a na vyžádání ji poskytne na místě volební komise. Stejně tak v případě, pokud by byly voličské lístky počmárané nebo poškozené.

Na cestu do volební místnosti se nezapomeňte vybavit platným občanským průkazem nebo cestovním pasem (zákon ještě mluví o diplomatickém nebo služebním pusu České republiky, tím ale asi běžný volič nedisponuje). Řidičský průkaz ani lítačka k prokázání totožnosti doopravdy nestačí! Přesvědčte se předem, zda vám neskončila platnost dokladu. Stává se někdy, že na tuto skutečnost někteří občané přijdou až v momentě, kdy je na to upozorní volební komise. V takovém případě jim nemůže být umožněno volit a zpravidla už ani nestačí úřad vystavit nový platný doklad!

Volby probíhají ve dvou dnech – v pátek 20. října v čase od14:00do22:00hod. a v sobotu 21. října v čase od8:00do14:00hod. Po prokázání totožnosti obdrží volič prázdnou úřední obálku, se kterou se volič sám odebere do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků (lidově řečeno za plentu). Pokud se tam volič neodebere, okrsková volební komise voliči hlasování neumožní. Za voliče, který není schopen volič vložit úřední obálku s hlasovacím lístkem do volební schránky, tak může učinit jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise.

Pokud to váš zdravotní stav neumožňuje, je možné požádat o donesení volební urny až k vám domů. O vyslání volební urny se žádá předem příslušný úřad, nebo volební komisi během voleb. Je možné okrskovou volební komisi kontaktovat telefonicky, ale i vzkázat po nějakém jiném voliči nebo rodinném příslušníkovi. Ideálně ale minimálně hodinu před ukončením hlasování, aby se k vám volební komise stačila dopravit. Výsadek s urnou provádějí obvykle dva členové volební komise, kteří se vám prokáží průkazem člena volební komise.

V případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se hlasování provádí výběrem jednoho volebního lístku a udělením maximálně čtyř preferenčních hlasů jednotlivým kandidátům. Preferenční hlasy se vyznačují zakroužkováním číslice preferovaného kandidáta. Kandidátka ve formě předložené voliči vyjadřuje pořadí sestavené politickou stranou nebo hnutím. Nemusí nutně být stejné s preferencí voliče. K preferenčním hlasům se přihlíží, pokud jich kandidát získá více než 5 % z hlasů odevzdaných pro volební kandidátku. Platí, že má smysl kroužkovat také lídra. Ve volební matematice nemá totiž předem nikdo nic jisté. I kandidát z posledního místa může postoupit na první místo. Za první republiky existovaly u nás vázané kandidátní listiny, které preferenční hlasy neumožňovaly a volič musel respektovat pořadí stanovené kandidujícími politickými stranami.

Za neplatný se považuje taková úřední obálka, která obsahuje víc než jednu kandidátní listinu nebo poškozený hlasovací lístek

Je dobré k volebnímu lístku nepřipojovat žádné vzkazy pro politiky ani pro členy volební komise.

Také se nevyplácí tam přikládat občanský průkaz, který je objeven a nalezen až po otevření uren a otevření obálek. Dříve nemůže být majiteli ani vrácen. Při vkládání lístku zabezpečte lístek, aby z obálky nevypadnul. Úřední obálky většinou neumožňují zalepení, ale dají se spolehlivě přehnout.

Po dobu voleb je svrchovaným suverénem moci lid, který rozhodne o tom, kdo a jak bude jeho zájmy zastupovat a prosazovat. Z toho důvodu je tento okamžik jedinečný. Nepromarněme tedy šanci, která se nám nabízí. Vystavte účet všem stávajícím politikům. Měřte jim spravedlivě a přísně!

Mgr. Bc. Jan Kopal

 

 

 

« zpět do rubriky