Úsvit je soumrakem demokracie

Pátek, 3. 5. 2013, 16:11 -

Věci Veřejné jsou mrtvé. Rodí se nový projekt na voliče a svatou trojici tvoří Vít Bárta, Slávek Popelka a Tomio Okamura.

"Úsvit přímé demokracie", tak zní název hnutí, které se začíná vytvářet okolo Tomia Okamury, Víta Bárty a Popelkovy Holešovské výzvy. A začíná velice dobře, přetahováním poslanců. Samotný cíl je natolik utopický, že nemůže být myšlen vážně.

Přímá demokracie všude. Každý zastupitel volen přímo, prezidentský systém, kdy prezident je zároveň premiérem a všichni jsou okamžitě odvolatelní referendem navíc s hmotnou a trestní odpovědností. To by se mělo týkat i policie, justice a vedení státních podniků (zatím jen státních).

Ano, je to líbivé a lidem to zní lákavě. "Cílem není účastnit se koaličních vlád. Hnutí však podpoří takovou vládu, která společně s ním prosadí ústavní změny směrem k přímé demokracii," říká jeden ze zakladatelů Tomio Okamura. Chce to jen maličkost, dostat se do parlamentu.

Jsou určitě situace, kdy by si politik zasloužil nést kromě politické i trestní a hmotnou odpovědnost. Přes veškeré klady je všudepřítomná přímá demokracie naopak tím nejhorším, co by mohlo kterýkoli stát na světě potkat. Ani ve Švýcarsku se nerozhoduje o všem v referendech a už rozhodně nejsou zástupci lidu snadno odvolatelní, o policii a justici nemluvě.

Občané by podle těchto kmotrů nového hnutí mohli zákony navrhovat, ale především o vybraných zákonech rozhodovat v referendech. Kdo bude určovat, který zákon má projít referendem a který ne? Představme si na okamžik, že tento systém je zaveden.

Vypíšou se volby a prezidentem se stane dejme tomu Pepa. Jak už je v Čechách zvykem, získá při 60% účasti 35% hlasů. Voliči ostatních kandidátů se spojí a v referendu Pepu odvolají. Nastanou nové volby a vyhraje Franta s velice podobným výsledkem. Voliči ostatních kandidátů se spojí... a zvolí Honzu.

A tak pořád dál. Kolik takových voleb by do roka bylo? Na kolik miliard by volby přišly? A to jsou jen ty volby nejhlavnější. Ještě by byly volby krajské, obecní, parlamentní a senátorské. Do toho referenda o zákonech, o odvolání všech možných i nemožných politiků, ale i vedení policie a justice.

Skončilo by to tak, že by se lid unavil věčnými volbami a rezignoval by na ně. Vítězi by se stávali čím dál větší populisté a vše by opanoval chaos a anarchie. Zhrzený prezidentský kandidát touží po významnějším postu než je post senátorský, ale že by věnoval pozornost obvodu, za který se stal senátorem, o tom nemůže být prakticky řeč.

Pomatený revolucionář Popelka mezitím najíždí autem do policistů a organizuje monstr akce, na které mu chodí čím dál menší počet lidí. A třetí rodič Vít Bárta? Člověk, který rozdává obálky s penězi a stranu vede jako politickou divizi bezpečnostní agentury? Většího hochštaplera abys pohledal v poledne s lucernou v ruce.

Jeden dodává masu protestujících, druhý svou tvář a popularitu a třetí finance. Volně řečeno, je blbé, to by se mohlo líbit. Nikdo ale už nedodává, že si neumí představit, co by následovalo poté, kdy by se podařilo vše svrhnout. Koneckonců jeden ze zakladatelů, Slávek Popelka rovnou řekl, že ho to nezajímá.

Jak by to vypadalo, pokud by o všem rozhodoval lid? K tomu může snadno posloužit dnešní událost. Kauza ProMoPro má rozuzlení. Policie navrhla obžalovat dvanáct lidí. A podívejme se na hlas lidu, hlas boží, do diskuse pod článek.

"A opět. Vondra stojí mimo zákon." "A proč taky není ve vazbě Vondra?" "Uz ma Sasa teplaky vedle Ratha?" "Vondru samozřejmě nepotrestají nebude ani vinen za svou objednávku u ProMOPro a veřejnost se ani nedozví, jak se to stalo a kolik na tom pan ministr vydělal milionů a zda to byla korupce a okrádání celého státu." "A Sáša nic? Kde je ta politická zodpovědnost?"

Z výše uvedeného je patrné, jak by se přímá demokracie ala OPBH (Okamura, Popelka, Bárta, Holešovská výzva) předvedla. Policie proti Vondrovi nenašla žádné důkazy, a proto jej neobvinila. Lid ale chce vidět krev, takže by Vondru nejraději ani nesoudil a rovnou popravil. Teprve pak by se možná ptal po důkazech.

Co by následovalo? Vondra není obviněn, takže referendum o vyhazovu "zkorumpovaných" policistů, protože si je určitě Vondra za ukradené stamiliony koupil. Pak referendum o stejně "zkorumpovaném" soudci. Lid je zkrátka přesvědčen o něčí vině (a zde je jedno, kdo je tím někým) a musí být podle něj potrestán, děj se co děj. Důkazy? Na co?

A teď s podobným myšlenkovým pochodem by ti samí lidé měli rozhodovat v referendech o zákonech či politiky odvolávat. Mám z toho ale takový velice zvláštní pocit. Přijde mi, že název Úsvit nesouvisí s  nějakou knihou, ale s řeckými neonacisty sdruženými ve Zlatém úsvitu.

Cílem také může být zvolení těch správných lidí z okruhu OPBH, přičemž by ten třetí mohl dodat soukromou armádu. V momentě zvolení by pak v tichosti lákavé sliby pro voliče tiše zmizely a podporovatelé společně s nekritickými obdivovateli toho prvního by odsouhlasili "vedoucí úlohu". I to je jedna z možných variant.

Ani demokracie není dokonalá, ale nic lepšího lidstvo zatím nevymyslelo. To, co má v plánu OPBH není ničím jiným než elitářstvím, kdy moc bude soustředěna v rukou úzké skupinky poté, co stát projde totálním chaosem a lidé rádi zvolí nějakou pevnou ruku. Ale zase na druhou stranu předpokládám, že trio OPB by bylo mezi prvními svrženými. Revoluce požírá své děti.

Buďme rádi za parlamentní demokracii a snažme se o to, aby byla co nejkultivovanější. V Británii to funguje několik set let. Dnes už není problém zbavit se neoblíbeného politika. Ivo Langer by mohl vyprávět. Kvůli naštvání ale zavést chaos a anarchii je volba, které bychom všichni litovali.

Úsvit je soumrakem demokracie. Není žádnou spásou ani nadějí. Je to utopismus s populismem. Vzbuzuje spíše úsměv na tváři, ale jistému malíři pokojů se také nejdříve všichni smáli. Proto je nutno i tu nedokonalou demokracii střežit jako oko v hlavě.

Rudolf Polanecký

blog idnes.cz

 

« zpět do rubriky