Podívejte se na kandidující volební strany. Předhánějí se ve slibování toho, kdo z nich bude vládnout co nejvíce. Slibují zakázat, přikázat a zregulovat tohle, tohle, tamto a ještě tamto.

Jakou důvěru mají občané v politiky? Jakou důvěru mají v tento stát čtvrt století od listopadu 1989? Jak se jim osvědčilo, jak jsou spokojeni s tím, když vláda na úrovni EU, státu, kraje i obce vládne stále více a více? Budou stále volit ty, kteří slibují, že budou vládnout co nejvíce?

Nebylo by rozumnější nevěřit politikům, včetně těch, kteří o sobě tvrdí, že nejsou politici, ale raději sobě? Potom by dávalo smysl omezit rozhodování politiků a ponechat více rozhodování každému jednotlivci. Nejspokojenější budou lidé, když budou moci jednat podle svého vlastního rozhodnutí.

Problém vlády a vládnutí není jenom v politicích. Vládu mohou tvořit i všichni občané, kteří například rozhodnou o něčem v referendu. Problém vládnutí je v samotném vládnutí. Ať už je to rozhodnutí vlády, parlamentu, nebo občanů v referendu, jde o rozhodnutí závazné pro všechny. Většina rozhodla, menšina se musí podřídit. Čím více se bude vládnout, o čím větším množství věcí budou rozhodovat politici nebo občané v referendu, tím více bude různých menšin, které se budou muset podřídit jinému názoru většiny. Ono se toho dá regulovat, přikázat a zakázat opravdu hodně. Takový systém nemůže vést ke spokojenosti občanů.

Proto by vláda měla vládnout co nejméně. Méně toho pak pokazí.

Jindřich Pilc

blog.idnes.cz