Boj socialistů proti nezaměstnanosti přes větší dluhy

Čtvrtek, 14. 2. 2013, 18:11 -

Exministr Urban nastínil cestu, kterou by měla podle něj vláda Petra Nečase bojovat s nezaměstnaností.

Je to plán jednoduchý a neúčinný, jak už jsme se mohli za vlád socialistů přesvědčit. Úspory, které vzniknou šetřením provozních výdajů utratit, je plán exministra Urbana. Jinými slovy, úspora nebude žádná a investice jsou dosti pofiderní.



Jistě, plán na investice do infrastruktury je určitě přínosem, o tom se nelze přít, ale opravdu si Milan Urban myslí, že lze za dvacet miliard postavit R35 z Hradce do Olomouce? V roce 2005 šéf ŘSD v rozhovoru sdělil, že kilometr dálnice, a rychlostní silnice se parametrům dálnice hodně blíží, stojí v jednoduché krajině 200 milionů.

Tam, kde je nutno použít mostů a tunelů roste cena za kilometr na 750 milionů, přičemž samotný tunel stojí více než miliardu. Problémem ale nejsou až tak nedostačující finance jako spíše něco jiného. Kolik lidí z nezaměstnaných by bylo ochotno jít stavět dálnici?

Firmy povětšinou zaměstnají laciné dělníky z východu, takže se investice v jednom ohledu míjí účinkem. Navíc to není práce na "doživotí". Jistě lze souhlasit s tím, že chybějící dopravní infrastruktura brání rozvoji regionů a investoři se do takových míst nehrnou.

Na druhou stranu investiční pobídky alá ČSSD jsou naprosto k ničemu. Vždyť jedno pracovní místo bylo za vlád socialistů dotováno částkou jeden milion korun a přesto nezaměstnanost nezaznamenala žádný dramatický zlom.

Naopak došlo k tomu, co se dalo očekávat. Firmám, kterým skončily daňové úlevy a státní podpora při zaměstnávání, jednoduše zabalily krám, zaměstnance propustily a šly tam, kde jim byly nabídnuty další úlevy a podpory.

Tento boj s nezaměstnaností se hrubě nevyplatil. Stát jen zbytečně vynaložil těžké peníze na to, aby pár tisíc lidí mělo práci na sva či tři roky. Tohle je slepá ulička. Socialisté tvrdí, že je nutno podporovat růst. Jistou logiku to má, bez růstu se nová pracovní místa nevytvářejí.

Jenže nelze podporovat růst tím, že se budu těžce zadlužovat. Socialisté navrhují, aby se zaměstnanost řeila tím, že stát zvýší počet zaměstnanců. Jenže toto umělé zvýšení nic neřeší. Naopak to stát žene do větších problémů.

Představme si, že stát platí podporu v nezaměstnanosti stovce lidí ve výši okolo deseti tisíc korun. Tuto stovku lidí stát zaměstná a dá jí plat 15000. Tito lidé nevyprodukují žádnou hodnotu, jsou placeni daňovými poplatníky a stát na jejich zaměstnání vydá více peněz, než v nezaměstnanosti.

Počet státních zaměstnanců nelze zvyšovat podle potřeb. Vždyť už dnes máme více než půlmilionovou armádu státních zaměstnanců. Velký počet státních zaměstnanců byl jednou z přčin řeckého krachu. Ale my si to podle socilistů můžeme dovolit. Ze státního krev neteče.

Není mi jasné, proč socialisté nechápou, že k růstu se nelze prodlužit. Čím víc je stát zadlužený, tím víc ho to stojí peněz. Čím víc státních zaměstnanců, tím vyšší mandatorní výdaje a čím víc mandatorních výdajů, tím větší dluh. Je těžké podpořit růst, když ekonomika Evropy přinejlepším stagnuje.

Pokud chceme obstát v mezinárodní konkurenci, pak musíme především vyrábět kvalitně a hledat nová odbytiště. Musíme umět něco nabídnout a ne jen investiční pobídky pro firmy, které pak zase půjdou o dům dál.

Zrovna tak zaměstnávat lidi v "sociálních službách" je jen další nárůst lidí placených státem, imho větší zatížení státního rozpočtu. Zajímalo by mne, zda i doma socialisté řeší problém s růstem příjmů tak, že peníze neúčelně utratí. Asi těžko.

Smysl mají investice do vzdělání a do infrastruktury. Nemá smysl peníze utrácet za další státní zaměstnance. A už vůbec nemá smysl utrácet peníze, které se horko těžko ušetřily, aby se mohlo snížit tempo zadlužování. Ale koneckonců, na utrácení jsou socialisté kadeti.

Celá eurozóna má problém s dluhem. Evropa dlouhá léta žila na dluh a teď došlo na polacení účtů. Zdá se, že socialisté toto nechápou a myslí si že lék na vše jsou další dluhy. U nás máme téměř 600 tisíc nezaměstnaných a Evropa se v krátké době potýká s druhou krizí.

V loňském roce byla nezaměstnanost států EU v potížích vysoká. Řecko 25.1%, Španělsko 25.8%. V eurozóně je 11.7% nezaměstnaných, v celé EU 10.7%. Pro ilustraci, sousední Německo má 5.4% nezaměstnaných, ČR v srpnu loňského roku 6.8%. V celé EU máme pátou nejnižší nezaměstnanost. Buďme rádi, že jsme na tom ještě tak dobře.

Rudolf Polanecký

blog idnes.cz

 

« zpět do rubriky