Zimní přikrmování ptáků

přikrmování ptáků
přikrmování ptáků
Středa, 8. 1. 2020, 9:02 - Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je otevřen i v zimě. Určitě neplatí, že v tomto období jsou všechna zvířata „zalezlá a nejdou vidět“.

Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je otevřen i v zimě. Určitě neplatí, že v tomto období jsou všechna zvířata „zalezlá a nejdou vidět“. Zoo naopak chová řadu druhů, které si zimu užívají více než parné léto. A na některých místech je opravdu živo až až. Třeba u ptačích krmítek.

Při návštěvě zimní zoo si mohou lidé kromě chovaných zvířat užít také pozorování volně žijících ptáků, kteří na zimu neodlétají za teplem do jižních zemí nebo naopak přilétají coby zimní hosté ze severu a tráví zimu u nás. Řada z nich přilétá za potravou na krmítka, zvláště leží-li na zemi sněhová pokrývka a klesá-li teplota hluboko pod bod mrazu. Mezi takové strávníky patří různé druhy sýkor (koňadra, modřinka, babka), kos černý, brhlík lesní, strakapoud velký, stehlík obecný a další (některé z nich zachycuje video).

Zájemci mají možnost při své návštěvě zoo volně žijícím ptačím obyvatelům sami přilepšit. Podél hlavní návštěvnické trasy jsou nainstalována krmítka, do nichž mohou nasypat s sebou přinesené dobroty, např. slunečnicová a další semínka, příp. umístit lojovou kouli (bez plastové síťky, která se může stát pro ptáky pastí). Vhodné ptačí krmení je k dispozici zdarma na požádání u vstupu do zoo. Na vděčné strávníky pak určitě nebudou dlouho čekat…

Ptačí hodinka

Koho by pozorování dění u krmítka zaujalo, může se zapojit do sčítání ptáků (nejen) na krmítku, které každoročně vyhlašuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Program nazvaný Ptačí hodinka proběhne tento víkend, tj. od 10. do 12. ledna, a je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí život v jejich okolí. Podrobné informace najdou zájemci na ptacihodinka.birdlife.cz. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností.

V lednu je ostravská zoologická zahrada otevřena do 16 hod., pokladny a pavilony se zavírají o hodinu dříve. Stále platí mimosezónní zlevněné vstupné. Dospělí zaplatí 80,- Kč, děti od 3 do 15 let, studenti, senioři či držitelé průkazů ZTP a ZTP/P starší 15 let pak 50,- Kč.

 
přikrmování ptáků
přikrmování ptáků
 

« zpět do rubriky