Vítěze 57. Fyzikální olympiády čeká mezinárodní klání

foto: www.fyzikalniolympiada.cz
foto: www.fyzikalniolympiada.cz
Úterý, 2. 2. 2016, 9:42 - BÍLOVEC/OSTRAVA - Ve dnech 2. až 5. února se v Bílovci a Ostravě uskuteční celostátní kolo 57. ročníku Fyzikální olympiády kategorie A, v němž bude soutěžit 49 středoškolských studentů z celé republiky. Letošní ročník organizuje společně s Jednotou českých matematiků a fyziků Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci.

„Pořádání tohoto celostátního kola bereme jako příležitost představit mladým lidem z celé republiky nejen naše gymnázium, které letos slaví 70. výročí svého založení, ale také  Moravskoslezský kraj jako místo tradičně zaměřené na technické vzdělávání, jehož součástí je samozřejmě i fyzika. Proto mě těší, že se vedle prezidenta republiky a dalších osobností ujal záštity nad akcí také hejtman Moravskoslezského kraje a že jsme ke spolupráci získali ty nejlepší možné partnery. Řešením teoretických úloh se budou studenti zabývat ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích a experimentálním úlohám se budou věnovat na půdě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Tady je čeká i návštěva vědecko-výzkumných laboratoří Národního superpočítačového centra IT4Innovations a odborné přednášky," říká Vít Schindler, ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci, a dodává, že vítězové celostátního kola budou reprezentovat republiku na 47. ročníku Mezinárodní fyzikální olympiády, které se bude v červenci konat ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.

Vítězství v celostátním kole olympiády je výrazným plusovým bodem v životopisech zájemců o studium na prestižních vysokých školách orientujících se na technické vzdělávání, výzkum a vývoj. To potvrzuje Ivo Vondrák, rektor VŠB - TU Ostrava, který je jednou z osobností, jež záštitu na touto akcí převzaly: „Pro naši vysokou školu, která v mezinárodním hodnocení svých výsledků zaznamenala významný posun, se stala orientace na výzkum a vývoj klíčovým tématem jejího budoucího rozvoje. A ten stojí právě na talentovaných mladých lidech, které se snažíme zapojit do výzkumné činnosti. To je také hlavní důvod, proč podporujeme především olympiády v oblasti fyziky a matematiky, které jsou z pohledu naší profilace klíčovými obory. Pevně věřím, že řadu účastníků soutěže přesvědčíme, aby k nám přišli studovat atraktivní obory, například výpočetní vědu nebo nanotechnologii." Podobného názoru je i Pavel Tuleja, rektor Slezské univerzity v Opavě: „Rád přebírám záštitu nad akcemi, které mají smysl. A tato olympiáda k nim patří. Díky podobným aktivitám jsme schopni mezi středoškolskými studenty objevit mnoho talentovaných mladých lidí, kteří mohou své zájmy rozvinout v rámci vysokoškolského studia, a to třeba i na Slezské univerzitě, kde v Ústavu fyziky působí řada špičkových odborníků. Jako rektor univerzity cítím povinnost podporovat veškeré aktivity, jež vedou k růstu vzdělanosti našich středoškoláků a k jejich větší motivaci k dalšímu rozšiřování jejich vzdělání."

Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se v novodobé historii olympiády ujalo jejího pořádání už potřetí. „Navazujeme na zkušenosti z let 2007 a 1994," říká předsedkyně krajského výboru olympiády Radmila Horáková, která na gymnáziu vyučuje matematiku a fyziku a zároveň je společně s kolegou Tomášem Táborským členkou ústřední komise Fyzikální olympiády. A dodává, že Moravskoslezský kraj na olympiádě reprezentuje trojice studentů z Wichterlova gymnázia v Ostravě, Gymnázia Komenského v Havířově a Gymnázia Komenského v Třinci.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky


Přidat komentář