VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ je zpět: On-line exkurze do bezemisních elektráren znovu zpestřují výuku ve školách

Projekt
Projekt "Virtuálně v elektrárně"
Úterý, 16. 11. 2021, 14:44 - Od pondělí 15. listopadu organizuje ČEZ opět jednu výpravu za druhou. Kam to bude? Studenti i veřejnost navštíví nejstřeženější prostory v zemi. A díky projektu „Virtuálně v elektrárně“ pro to nemusí udělat ani krok navíc. Po jarním úspěchu totiž pokračuje živé vysílání on-line prohlídek elektráren z interaktivního TV studia, které pro všechny diváky připravilo mix unikátních 3D modelů, animací a videí ze zákulisí, rekvizit z elektráren, fyzikálních pokusů i soutěží o ceny.
  • Jízdenky do světa jaderných a obnovitelných zdrojů jsou k vyzvednutí na www.virtualnevelektrarne.cz
  • Bezplatné exkurze každý všední den, dopoledne pro školy a odpoledne pro veřejnost.
  • Novinkou jsou např. další interaktivní prvky ve zbrusu novém TV studiu.

I v letošním školním roce se díky Skupině ČEZ mohou žáci a studenti přenést z lavic až do nejstřeženějších prostor v zemi. Čeká je výlet do jaderných elektráren Temelín a Dukovany nebo cesta po obnovitelných zdrojích energie. Virtuálně v elektrárně se ocitnou jediným kliknutím. Během přímého přenosu z interaktivního televizního studia se pak dozví třeba to, jak vypadá vnitřek chladicí věže jaderné elektrárny, zda solární elektrárna vyrábí elektřinu, i když je pod mrakem, nebo kolik schodů musí údržbář vystoupat k vrcholu větrné elektrárny. Elektrárnami je na dálku provedou profesionální moderátoři, ostřílení průvodci z infocenter ČEZ a elektrárenští experti na telefonu. Během několika odpoledních termínů jsou na on-line exkurze do světa energie zváni taky zájemce z řad veřejnosti, kteří se mohou podívat až k jadernému reaktoru nebo k vodní turbíně z pohodlí a bezpečí domova.

„První virtuální prohlídky jsme spustili zhruba před rokem, kdy byla naše infocentra kvůli pandemii uzavřená. V dubnu jsme se přesunuli do virtuálního studia. Tento formát se nám opravdu osvědčil, kromě větší interaktivity přinesl ještě víc možností, jak školám i veřejnosti představit zajímavě i zábavně naše bezemisní elektrárny. Zájem o exkurze a pozitivní ohlasy překonaly veškerá naše očekávání. Celková návštěvnost dosáhla téměř 45 tisíc lidí, s novým školním rokem se nám navíc učitelé začali sami ozývat, zda projekt znovu spustíme. Jsme rádi, že jsme jim mohli vyjít vstříc a každý všední den teď opět budeme moci pomáhat studentům zpestřit výuku technických předmětů,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Prohlídku si lze rezervovat na webu www.virtualnevelektrarne.cz. On-line přenosy z TV studia budou probíhat až do konce ledna, tedy do závěru prvního pololetí školního roku. Na každý všední den je vypsáno několik termínů exkurzí – dopoledne pro školy, vybraná odpoledne i pro veřejnost. Každá exkurze trvá 45–60 minut, připojení probíhá přes platformu MS Teams. Všechny exkurze jsou zdarma.

„Účastníci virtuálních prohlídek se mohou těšit na spoustu novinek. Studiu jsme dali novou tvář, oslovili jsme další experty, kteří se s diváky rádi podělí o spoustu zákulisních historek z elektrárenského života, a připravili jsme i nové rekvizity dovezené přímo z našich provozů. Ty nejbystřejší a nejaktivnější účastníky opět odměníme originálními dárky v soutěžích. Hlavní lákadlo ale zůstává. Návštěvníky vezmeme tam, kam se ani většina pracovníků elektráren běžně nedostane, aniž by u toho museli překonávat dlouhé vzdálenosti a trávit čas na cestě. I taková škola z Ostravy se dostane během jediné sekundy klidně až na Temelín,“ dodává Kateřina Bartůšková.

Projekt „Virtuálně v elektrárně“ doplňuje pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ dlouhodobě nabízí dětem i učitelům. Ti mohou čerpat další informace na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz

 VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ V ČÍSLECH:

  • Celkem 1391 virtuálních prohlídek připravil ČEZ pro zájemce o energetiku během koronavirové pandemie ve školním roce 2020–21.
  • V době uzavření infocenter se do elektráren virtuálně podívalo téměř 45 tisíc lidí.
  • Od konce dubna běžely prohlídky z moderního televizního studia.
  • Během nejobsazenější prohlídky se virtuálně podívalo 154 žáků z šesti škol do Jaderné elektrárny Temelín.
  • Celkově si jaderné elektrárny Temelín a Dukovany prohlédlo přes 15 tisíc návštěvníků, s principy obnovitelných zdrojů energie se seznámilo téměř 9 tisíc lidí.

 

 

Projekt
Projekt "Virtuálně v elektrárně"
Projekt
Projekt "Virtuálně v elektrárně"
Projekt
Projekt "Virtuálně v elektrárně"
 

« zpět do rubriky