V našem kraj bylo spácháno nejméně trestných činů za 25 let

Středa, 20. 1. 2016, 15:52 - OSTRAVA - Nejmenší počet zjištěných trestných činů za posledních pětadvacet let byl spáchán na území Moravskoslezského kraje v loňském roce. Policisté prověřovali v roce 2015 celkem 30 364 trestných činů, což znamená v meziročním srovnání pokles skoro o pětinu, přesně o 18 procent. Pachatelé byli zjištěni v téměř polovině případů, konkrétně ve 14 270 skutcích. Jedná se o 47 procentní objasněnost, a to je opět nejlepší výsledek za posledních deset let.

Mluvčí moravskoslezských policistů Gabriela Holčáková k situaci v Moravskoslezském kraji uvedla: "Největší podíl v rámci Moravskoslezského kraje náleží již tradičně Městskému ředitelství policie Ostrava, které je s celkovým počtem 12 479 trestných činů, zatíženější než sedm krajských ředitelství. Dalším zatíženým teritoriem je Karvinsko s 6 331 skutky, Frýdeckomístecko s 3 812 činy. Na opačné straně pomyslného žebříčku se pak nachází Novojičínsko s 2 657 trestnými činy a Bruntálsko s 1 858 skutky.  Pro doplnění se sluší dodat, že v roce 2015 bylo na území České republiky zjištěno celkem 247 628 trestných činů.

Budeme-li ve statistických zajímavostech pokračovat, pak nejčastěji byly vloni páchány krádeže věcí z vozidel (2 859 činů). V roce 2015 bylo spácháno na území našeho kraje 13 vražd, policisté zjistili podezřelé u 12 z nich. Dlouhodobě tak kriminalisté našeho „oddělení násilné“ náleží k nejlepším v republice.

Zjištěn byl i větší počet pachatelů trestné činnosti související s výrobou a distribucí drog. Celkem se jednalo o 414 podezřelých osob, zajištěno bylo 38 varen a 46 pěstíren. Odhalování tzv. toxikriminality patřilo k loňským prioritám našeho krajského ředitelství a ve všech uvedených kategoriích jsme zaznamenali lepší výsledky. Zmínit lze také kampaň „Bereš? Zemřeš!!“ cílenou k mladistvým a pedagogům. Kampaň informuje o rizicích užití drog.

Sofistikovanou hospodářskou kriminalitu rozkrývají policisté našeho kraje rovněž úspěšně. Aktuálně bylo zahájeno trestní stíhání 39letého muže pro zvlášť závažný zločin podvodu. Obviněnému hrozí sankce v rozmezí pěti až deseti let trestu odnětí svobody. Muž je podezřelý, že v období let 2009 – 2015 prostřednictvím internetu a tisku nabízel práci z domu (například plnění obálek aj.). V průběhu prověřování policisté kontaktovali celkem 17 171 poškozených. Vzhledem k uvedenému bylo zřízeno jakési „call centrum.“ Desítky policistů zhruba čtvrt roku postupně kontaktovali poškozené, aby zadokumentovali uvedené protiprávní jednání.

Vloni jsme v kraji zaznamenali pokles počtu vykázaných osob, celkem bylo vykázáno 118 podezřelých (v roce 2014 pak 126 těchto osob). Nejvíce vykázaných bylo již tradičně na Ostravsku (52), nejméně pak na Bruntálsku (6).

Zapomenout však nelze ani na problematiku prevence. V roce 2015 bylo realizováno víc jak 760 preventivních akcí (přednášek, besed, seminářů) a do praxe byly uvedeny tři nové preventivní projekty, zaměřené do oblasti předcházení užití návykových látek Řídím bez opice, Bereš? Zemřeš!! a eliminující majetkovou kriminalitu Kdo s koho." Uvedla na závěr tisková mluvčí.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky