Miliony z kotlíkových dotací poslouží v Bohumíně k výsadbě a ošetření zeleně

Sázení zeleně v Bohumíně
Sázení zeleně v Bohumíně
Pátek, 3. 12. 2021, 7:52 - BOHUMÍN – Až šestnáct milionů korun z kotlíkových dotací může se svolením Státního fondu životního prostředí využít město Bohumín k podpoře svých ekologických projektů. Část z nich už investovalo do zateplování, fotovoltaiky či výsadby lesoparku, v příštím roce plánuje zaplatit likvidaci jmelí a sadové úpravy v nově vznikajícím parku v ulici Petra Cingra.

V rámci třetí vlny kotlíkových dotací, kdy mohli lidé za finanční podpory státu, kraje i města vyměnit své staré neekologické kotle, obdržel Bohumín od Státního fondu životního prostředí přes 16 milionů korun. „Obyvatelům města jsme z těchto peněz dosud poskytli půjčky ve výši sedm milionů korun. Tyto prostředky se nám od nich postupně ve splátkách vracejí a my je můžeme použít na projekty z oblasti životního prostředí. Zbývajících devět milionů korun můžeme zájemcům podle stanovených podmínek půjčovat do roku 2023. Počítáme s tím, že celý objem 16 milionů lidé skutečně vyčerpají, a my tak budeme moci tuto částku proinvestovat,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura. Stát už městu schválil využití části dotací na zateplení sportovní haly Bosporka, projekt fotovoltaické elektrárny v areálu Bosporu a také na výsadbu zeleně v lesoparku Na Panském.

Bohumín ještě aktuálně usiluje o svolení státního fondu s uhrazením jednoho milionu korun za likvidaci jmelí na území města, zbývající část peněz by pak chtěl investovat do sadových úprav v lokalitě Petra Cingra, kde připravuje pozemky pro rodinnou výstavbu a nový parčík. „Kotlíkové půjčky mají dvojí ekologický efekt. V prvé řadě jde o zlepšení stavu ovzduší, díky nim se totiž během posledních let podařilo v Bohumíně vyměnit přes 400 nevyhovujících kotlů, což je podle statistik devadesát procent z celkového počtu starých zařízení. Druhým efektem je právě možnost využít vyčerpané státní dotace na projekty, jejichž smyslem je pomoci životnímu prostředí i v dalších oblastech, jako je zeleň či úspora energie,“ konstatoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Bohumín se aktivně podílel na kotlíkových výzvách vlastními investicemi. Poskytoval bezúročné zápůjčky a také finanční příspěvek majitelům neekologických kotlů, celkem město dosud vyplatilo lidem ze svého rozpočtu téměř tři miliony korun. A v podpoře bude pokračovat i ve čtvrté vlně kotlíkových dotací, která se právě chystá. „Předběžně počítáme se spoluúčastí ve výši tři čtvrtě milionu korun. Lidé budou mít poslední možnost k výměně starého kotle s dotací ještě před jejich zákazem. Ten začne platit v září příštího roku,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice Jan Jeziorský. Připomněl, že Bohumín jako jediné město v regionu podporuje i výměnu starých plynových kotlů za nové, a to rovnými patnácti tisíci korunami.

Čtvrtá výzva cílí na nízkopříjmové domácnosti. Ty budou moci využít dotaci ve výši až 95 procent, ostatní domácnosti maximálně 50 procent. Kraj navíc ke státní dotaci poskytne lidem až 7 500 korun ze svého rozpočtu, stejnou částku budou moci získat i z městského rozpočtu. Podle předpokladů by se do definitivně poslední kotlíkové výzvy mohly zapojit desítky obyvatel Bohumína. Koncepci podpory ještě musí schválit na svém prosincovém zasedání městské zastupitelstvo.

Sázení zeleně v Bohumíně
Sázení zeleně v Bohumíně
 

« zpět do rubriky