Lidé z Moravskoslezského kraje cvičili na maratonu a podpořili nemocné

podpora
podpora
Neděle, 3. 3. 2019, 8:41 - Přes 80 lidí z Frýdku-Místku, Ostravy a okolí přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS).

Klimkovice/Frýdek-Místek, 2. 3. 2019 – Přes 80 lidí z Frýdku-Místku, Ostravy a okolí přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V pátek 1. března se cvičením zapojili do osmého ročníku 24hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Z dobrovolných příspěvků vybrali 4 293 korun, které poputují na fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro nemocné.

V tělocvičně v Sanatoriích Klimkovice letos lidé cvičili v pátek 1. března od 16 do 20 hodin. Pomocí telemostu se propojili se základnou v Praze, kde se tradičně cvičí nepřetržitě 24 hodin. Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci. Organizátorem akce je Nadační fond IMPULS společně s regionálními spolky Unie ROSKA.

„Účastníci maratonu se zapojili do kruhového tréninku, naučili se harmonizační sestavu 5 Tibeťanů a speciální čínské cvičení 8 kusů brokátů. Cviky jsme přizpůsobili i osobám s větším pohybovým omezením,“ popisuje Helena Nováková, předsedkyně Unie ROSKA Frýdek-Místek, a doplňuje: „Výtěžek z dobrovolného vstupného použijeme na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty. Děkujeme všem, kteří nás přišli podpořit, a už se těšíme na další ročník.“

MaRS upozorňuje jak na samotnou nemoc, tak na to, že i pro pacienty s tak vážnou diagnózou, jako je roztroušená skleróza, je pohyb velmi důležitý. „U lidí s RS, kteří pravidelně cvičí, můžeme pozorovat zlepšení svalové síly, snížení únavy, pacienti jsou ve větší psychické pohodě a celkově se jim zlepšuje kvalita života,“ vysvětluje fyzioterapeutka Klára Novotná.

Do letošního maratonu se zapojilo 29 měst z celé republiky i zahraničí.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.  

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz. 

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů.

podpora
podpora
podpora
podpora
 

« zpět do rubriky


Přidat komentář