Téma: Juncker - konečně projev hodný moderního evropského státníka

Sobota, 30. 9. 2017, 8:21
S Evropou to nevypadá moc dobře, takže když dnes vystoupil Jean-Claude Juncker s jeho vizí řešení Brexitu, bylo to jako závan čerstvého vzduchu v zatuchlém evropském sklepě.

J-C.J.: "Vážení občané Velké Británie a celé Evropy, jako předseda Evropské komise Vám chci oznámit, že jsme dnes nalezli cestu k rychlé a bezproblémové dohodě EU a Velké Británie. Británie je a bude součástí Evropy a naše vztahy Brexitem neutrpí. Naopak, respektujeme vůli britského lidu a naše budoucí spolupráce jen dokáže, jak si ceníme každé evropské země a jejího partnerství. Žádné administrativní opatření nesmí bránit rozvoji obchodu a vztahů evropských zemí. Chci ujistit paní premiérku Mayovou i občany všech zemí, že rychlá a úspěšná dohoda je naší prioritou."

Pokud jste hledali tento projev někde na webu, asi jste nenašli. Pardon. Tak nějak bych si ho totiž představoval a za ním konkrétní kroky, aby se tak stalo. Demokracie a Evropa by si to zasloužila. Zasloužila by si takové politiky.

Místo toho se Juncker postaral o negativní a arogantní zprávu do celého světa, která zní asi takto: "JÁ jsem Juncker a EU si rozvracet nedám. My jsme to všechno vymysleli a kdokoliv, kdo se nepodrobí (rozuměj úplně a bez řečí), toho skřípneme, jak to jen bude možné. My mu tu jeho zpupnost dáme sežrat."

Mohl by to ale chtít vyřešit jinak a vyslat do světa jiný signál. Nechce. Juncker je politik podobný Stalinovi a dalším jemu podobným psychopatům. Je sebestředný a arogantní a nesnáší odpor, nechce diskutovat, nechce demokracii a nezajímá ho, co si myslí lidé. Chce svůj svět, kde rozhoduje a diktuje a bohužel, takový svět našel právě v Bruselu, ruku v ruce s jemu podobnými (Schultz, Barroso, Sobotka a další). Juncker nedokáže respektovat jiné názory a je hrozbou pro budoucnost Evropy. Ostatně stejně, jako většina sedících hlav v Evropském parlamentu, komisi a všech úřadech v Bruselu. Lidí odříznutých od reaility běžného života, přeplácených a hýčkaných mimo všechny hrozby světa včetně strachu o práci, o živobytí nebo strachu z terorismu. A nic na tom nezmění ani sada diplomů a metálů, které si tisknou a navzájem udělují. Což ostatně připomíná řády kočičí pracky komunistických pohlavárů doby nedávno minulé.

Británie je na dobré cestě bez ohledu na to, jestli ji Juncker a jeho parta kope do brňavky, a že to tedy dělá. Zejména vydala dobré poselství zbytku Evropy, že názor občanů je stále ještě někde vnímán a respektován, což tak neradi dělají byrokraté EU s jejími zákony mimo kontrolu občanů a nevolenými hlavami s téměř neomezeným mandátem.

U nás máme před volbami. Hleďme najít politiky z nového světa, kteří mají koule se Junckrovi postavit a respektovat vůli lidí. Tady někde začíná náprava věcí v Evropě, protože věřit starým lidem, že udělají nové pořádky a reformují EU je utopie. Tu šanci už měli mnohokrát..

Pavel Jurutka

blog.idnes.cz

« zpět do rubriky