Jak šel čas s Tatrou

Tatra
Tatra
Úterý, 3. 4. 2018, 20:19
Ať už byla Tatra majitelem kohokoli, vždy se jednalo o kvalitní podnik, který je znám po celém světě. Právě na tento podnik můžeme být právem hrdí. Jen na málokteré podniky můžeme být právem hrdí. Jedním z těchto byznysů je například Tatra. Jedná se o českého výrobce automobilů, který už od samého počátku sídlí v Kopřivnici v Moravskoslezském kraji. Jedná se o jednu z nejstarších existujících automobilek nejen v České republice, ale na celém světě, která do nynějška nepřerušila výrobu. Sice už nemá stejné majitele jako kdyby, ale je stále prosperující společností, na kterou může být nejen Moravskoslezský kraj, ale i celé Česko pyšné.

Společnost Tatra má skutečně zajímavou historii. Zajímavé už je jen to, že měnila své majitele jako ponožky, dalo by se říct. Seznamme se proto s touto společností, která byla založena už v roce 1850.

Jak to všechno začalo

Vše začalo v rodinné firmě, která vyráběla kočárky a bryčky. Postupně se firma rozrůstala a začala se zajímat o výrobu dopravních prostředků. V roce 1882 se rozhodla vyrobit prvních patnáct železničních vagonů a v roce 1897 vyrobila jeden ze svých prvních automobilů. Jednalo se dokonce o jeden z prvních osobních vozů, které byly vyrobeny ve střední Evropě. První nákladní automobil přišel o rok později.

A dva roky na to, tedy v roce 1890, se podnik rozrostl ve velkou akciovou společnost, která se později nazvala Kopřivnická vozovka, a. s. a Závody Tatra, a. s.

Majitelů, že to ani na prstech nespočítáme

Podnik Tatra vlastnilo hned několik lidí za dobu své působnosti. Nejdříve byla Tatra ve vlastnictví Ringhofferů, kteří podnik vlastnili v meziválečném období, poté se stala Tatra vlastnictvím státu, tudíž byla přejmenována na Tatra národní podnik. Následně byla Tatra prodána Terexu a od roku 2013 je tato ostravská společnost vlastnictvím Tatra Trucks, a.s.

 

« zpět do rubriky