Ve Valencii si dojel Josef Král pro senzační výsledek

Sobota, 25. 6. 2011, 22:09 - Pokud pilot týmu Arden International včera poukazoval na to, že v GP2 se dá zajet slušný výsledek i ze zadních pozic, dnes to dokázal ziskem bodů za osmé místo v cíli. To navíc představuje pole position pro nedělní dopolední sprint. Závody GP2 se vyznačují velkou atraktivitou a také poměrně velkým počtem ‚událostí‘, ať už to jsou prohřešky, kolize nebo chyby. Do problémů se hned v zaváděcím kole dostal vítěz kvalifikace Charles Pic, přestalo mu fungovat auto. Týmový kolega z týmu Barwa Addax Giedo van der Gade ze druhého místa sice dlouho vedl, ale v době, kdy na dráze byly vyvěšeny žluté vlajky, zajel své nejrychlejší kolo, a následovala nevyhnutelně penalizace průjezd boxy. Skvělou jízdou se ale dokázal probojovat zpátky na druhé místo. Závod tak vyhrál ze třetího místa startující Romain Grosjean, který měl usnadněnou situaci.

Josef Král neodstartoval z 22. místa zrovna ideálně, ale zásluhou několika předjetí a kolizí před ním se probojovával startovním polem vzhůru. Hned úvodní kolize mezi Julesem Bianchim a Marcusem Ericssonem zapříčinila výjezd safety caru. Bourali také Luca Filippi a Daniel Clos.

„Na nepoužívané straně dráhy se snad ani nedalo dobře odstartovat, ale pak jsem chytil rytmus a jelo se mi celkem dobře,“ líčil po závodě Josef Král. „Dva soupeři přede mnou zajeli do boxů a mně se povedla dvě rychlá kola před vlastním pitstopem, který můj tým provedl bravurně. Když jsem pak viděl, jak v závěrečné fázi závodu všichni na opotřebovaných pneumatikách kloužou jako na ledě, říkal jsem si, že posledních deset kol bude krušných. A také že bylo! V předposledním kole jsem předjel Michaela Hercka a získal tak pole position pro zítřek. V jednu chvíli jsem musel předjet i Rodolfa Gonzalese, se kterým jsem tu kolidoval vloni. Dopadlo to dobře. Možná ještě nejsme s touto tratí kamarádi, ale už jsme spolu začali alespoň komunikovat!“

Manažer Josefa Krále, Petr Najman řekl:

„Jen se potvrzuje, že v motorsportu je možné úplně všechno. Tým se ani po nepovedené kvalifikaci nevzdával, byť pochopitelně stín pochybností ohledně šancí na slušný výsledek zůstal, ale nakonec se to povedlo skvěle. Formát víkendu GP2 je hodně specifický a chyba na jeho začátku může mít někdy malé, někdy velké následky. Pro nás to byl tentokrát ten druhý případ, ale Josef se s tím vypořádal bravurně. Zítra start z prvního místa. Nemá smysl dnes odhadovat, jak se krátký závod bude odvíjet, ale po startu z prvního místa je celkem zřejmé, jaký by měl být cíl.“

Přímý přenos nedělního krátkého závodu, do kterého startuje Josef Král z prvního místa, vysílá televizní stanice NOVA Sport od 10:35. Před tím od 9:10 nabídne záznam dnešního hlavního závodu.

BRT

 

« zpět do rubriky