Václav Janík sahal v Osnabrücku po pódiu, nakonec z toho bylo čtvrté místo mezi prototypy. Fotogalerie

Úterý, 8. 8. 2017, 15:36 - Osmý podnik FIA International Hill Climb Cupu 2017 hostil německý Osnabrück a na severozápadě Německa se sešla velmi kvalitní konkurence. Pořadatelům se podařilo přilákat k 50. ročníku závodu zvučná vrchařská jména, mezi nimiž nechyběl ani Nutrend Racing s jezdci Jiřím Svobodou a vedoucím mužem evropského poháru v kategorii 2 Václavem Janíkem. Oba se přijeli do Osnabrücku pokusit o dobrý výsledek a využít svých zkušeností z tohoto kopce, které posbírali v předchozích sezónách. Závod v Osnabrücku je každoročně velkou zábavou pro místní fanoušky, závod láká početné davy diváků a ti se mají nač těšit - doprovodné akce, atraktivní trať, velmi pestré startovní pole a tradičně velmi napínavý průběh závodu.

Nutrend Racing odjížděl do Osnabrücku po kratší letní pauze mezi jednotlivými podniky FIA Cupu. I přes odpočinek mezi vrchařskými závody ale tým nezahálel a připravoval se na závěrečnou část sezóny na Slovakiaringu a Mosteckém autodromu, kde absolvoval sérii testů. Svoje zkušenosti z testování chtěl tým přenést i do následujícího německého podniku, kde se tým opět vrátil na evropskou vrchařskou scénu. „Osnabrück je specifická trať. Na dvoukilometrové trati se sotva zahřejí pneumatiky a již míjíte cílovou fotobuňku. Je to opravdový vrchařský sprint. Trať neodpouští žádnou chybu nejen s ohledem na výsledek, ale i případné nehody. Loni se nám v Osnabrücku dařilo držet krok s nejrychlejšími a do poslední chvíle jsme byli v boji o vítězství, nakonec z toho byl absolutní bronz. Určitě by bylo skvělé zopakovat loňské časy. Pro tým je tento závod velmi důležitý, v případě dobrého výsledku budeme mít velmi blízko k obhajobě prvenství v evropském poháru. Těšíme se na tento víkend, který vždy doprovází perfektní atmosféra a rádi se tedy na sever Německa vracíme, tento závod překonává díky pořadatelům svojí úrovní i některé závody mistrovství Evropy“ odpovídal Václav Janík na otázku, co očekává od tohoto závodu.

Týmové prototypy Norma se v závodním depu během pátku těšily velkému zájmu, zatím co se jezdci Nutrend Racing seznamovali s kratičkou německou tratí. Své poznatky získávali prostřednictvím BMW M2 poskytnutým od společnosti CarTec Olomouc. Tyto zkušenosti byly o to cennější, když v sobotním tréninkovém programu vládlo deštivé počasí a v neděli se naopak závodilo na suché trati, což odpovídalo podmínkám testů s civilním BMW. Sobotní tréninky zvládl Václav i Jiří bez potíží, ale oba věděli, že nedělní závod přinese odlišné podmínky.

Vstup do závodu se opravdu pro tým Nutrend Racing konal pod slunečními paprsky na suché trati. Nutrend Racing tak na svých vozech mohl využít suchých slicků a nastavení podvozku na ideální podmínky. Letošní závod byl oproti předchozím ročníkům odjet pouze na dvě závodní jízdy na místo třech, jak bylo zvykem. Jezdci červenobílého českého týmu měli před sebou náročný úkol zvládnout jízdu na trati bez tréninku za stejných podmínek: „Nebude to lehká situace, zájemců o vítězství je hodně, v naší skupině je přes patnáct prototypů a monopostů je stejně tolik. Trošku mě mrzí, že včera bylo mokro, dnes bych raději bral stejné podmínky než jet na zcela suché trati. Bude těžké strefit od začátku správné tempo,“ uvažoval o své úvodní jízdě těsně před startem Václav Janík.

V momentě, kdy se zakousávala do asfaltu při startu Norma M20 FC Turbo Václava Janíka měl již za sebou svoji úvodní jízdu Jiří Svoboda. Ten si připsal na úvod čtvrtý nejrychlejší čas ve třídě sportovních prototypů do dvou litrů a při porovnání jeho osobního maxima z předchozího roku věděl, že začal o 3 sekundy pomaleji, než v minulosti dokázal v Osnabrücku zajet. Václav Janík vstoupil do závodu rovněž opatrnějším tempem, a i on byl v cíli s odstupem 2 sekund na své maximum. Při pohledu na výsledkovou listinu byly karty rozdány v rozmezí rozdílu 1,2 sekundy v souboji o absolutní stříbro mezi šesticí pilotů a Václav Janík byl mezi nimi! Do vedení se dostal s větším náskokem Christian Merli, ale zbylá šestka Václav Janík, Sebastian Petit, Patrick Zajelsnik, Eric Berguerand, Geoffrey Schatz a Marcel Steiner si musela své pozice vybojovat až v rozhodující druhé jízdě…

Vyrovnaným výkonem ve druhé jízdě nedokázal Jiří Svoboda poskočit vzhůru výsledkovou listinou. V Osnabrücku 2017 dosáhl na nejrychlejší čas 1:02,039, což ve vyrovnané konkurenci přineslo čtvrté místo ve třídě a 11. místo ve skupině E2-SC a tedy z Německa odjížděl bez zisku bodů do evropského poháru. Václav Janík se do druhé jízdy snažil vložit maximum svého umu, aby se prosadil mezi nejrychlejší. Na trati v Osnabrücku dokázal loni zajet 0:52,9 a při pohledu do výsledkové listiny věděl, že letos by tento čas mohl přinést kýžený posun na pódiové umístění. Soupeři ve druhé jízdě zrychlovali a tým Nutrend Racing čekal, zda i jejich vůz dokáže na rychlost soupeřů odpovědět. V cíli druhé jízdy sice Václav zaznamenal zrychlení o 0,3 sekundy, ale na posun vpřed výsledkovou listinou to nestačilo: „Loni jsem dokázal zajet rychleji, letos jsem to nedokázal. Silná konkurence zrychlila ve druhé jízdě více. Udržel jsem sice 4. místo ve skupině E2-SC a sedmé absolutně, ovšem pódium bylo hodně blízko. Nepodařilo se mi navázat na loňský čas, což je škoda, ale i takové jsou závody. Myslím, že diváci viděli skvělý závod a jsem rád, že jsme byli jeho součástí. Získali jsme samozřejmě důležité body do hodnocení evropského poháru, což je skvělé a dosažení obhajoby první pozice v kategorii 2 je již hodně blízko,“ hodnotil trochu zklamaně Václav Janík německý závod, přece jen byl kousek od pódiového umístění.

Tým se nyní bude přesouvat na Slovakiaring, kde se představí pří Slovenské velké ceně s prototypy Norma Jiřího Svobody a společné posádky Tomáš Korený – Václav Janík.

Pavlína Janíková

 

 

« zpět do rubriky