Předposlední den Dakaru je severočeský kamion osmý

Sobota, 20. 1. 2018, 14:05 - Jubilejní Dakar míří do finiše! Posádky za sebou mají předposlední etapu do cílové Córdoby, kde během soboty letošní ročník uzavřou. Ve 13. etapě se i přes technické problémy dokázat na průběžnou osmou příčku posunout severočeský kamion od MKR Technology s pilotem Gerdem Huzinkem.

„Gerd se musel rvát se spadlým řemenem alternátoru, což ho stálo více než hodinu času. Kamion se ale do cíle dostal a na závěrečnou etapu je plně připravený. Na finiš se už všichni těšíme,“ sdělil z Jižní Ameriky Mario Kress, hlavní konstruktér severočeského týmu MKR Technology.

Během předposlední 13. etapy se posádky dostaly do cílového města Córdoba, kde bude letos Dakar dopisovat svou čtyřicátou kapitolu. Ještě před tím na piloty čekal druhý nejdelší den, když si museli poradil s téměř devíti sty třiceti kilometry a s téměř tři sta sedmdesát kilometrů dlouhou speciálou.  Tu ovládl lídr průběžného pořadí Rus Eduard Nikolajev, který si jen upevnil své vedení. Jak je Dakar tvrdý ale poznal druhý muž  - Argentinec Villagra. Ten musel z technických důvodů ze závodu předčasně odstoupit. Od životního výsledku ho přitom dělil jen jediný den a jediná vteřina, kterou na vedoucího Rusa ztrácel.  Gerd Huzink po problémech, kterého ho na trase potkaly, přijel se svým renaultem na třinácté příčce. „Dakar letos ukazuje, jak tvrdý a krutý opravdu může být. Dokud nejste v cíli, nic není jasné, což dokazuje i situace u Villagry. Je to drsné, ale tohle je prostě Dakar. Bez notné dávky štěstí se neobejdete. Víme o tom své,“ konstatuje realitu Mario Kress.

Pouhý den a pouhá jedna etapa tak zbývá do úplného konce. Posádky mají start i cíl závěrečné 14. etapy v Córdobě. Na programu je posledních 286 kilometrů. Měřená speciála má přesně sto dvacet. Severočeský kamion do ní odstartuje na průběžné osmé pozici.  S téměř čtyřhodinovým náskokem na druhého Bělorusa Vjazoviče si pro vítězství hodlá přijet právě Nikolajev.                    

Výsledky – 13. etapa – San Juan – Córdoba (369 km)

1. Nikolaev (Rus) Kamaz 5:59:02

2. Mardeev (Rus) Kamaz +0:50

3. Kolomý (Cze) Tatra +6:06

4. Viazovich (Blr) Maz +27:45

5. Sotnikov (Rus) Kamaz +32:54

13. Huzink (Ned) Renault Trucks +1:34:53

Celkově:

1. Nikolaev (Rus) Kamaz +53:13:33

2. Viazovich (Blr) Maz +3:53:59

3. Mardeev (Rus) Kamaz +5:21:05

4. Ardavichus (Kaz) Iveco +6:36:37

5. Sugawara (Jap) Hino +7:59:48

8. Huzink (Ned) Renault Trucks +9:18:45 

Patrik Pátek

 

« zpět do rubriky