Posádka Jana Charouze odstartovala do závodu 24h Le Mans z páté pozice

Sobota, 11. 6. 2011, 15:00 - Do čtyřiadvacetihodinového závodu v Le Mans odstartuje posádka týmu OAK Racing ve složení Shinji Nakano, Nicolas de Crem a Jan Charouz z pátého místa ve třídě LMP2. Absolutně patří černo-růžovému prototypu devatenácté místo.

Po šesti hodinách boje o nejrychlejší čas a postavení na startovním roštu čtyřiadvacetihodinového závodu v Le Mans skončila posádka ve složení Shinji Nakano, Nicolas de Crem a Jan Charouz na pátém místě ve své kategorii. Kvalifikace rozdělená do třech dvouhodinových částí, které se jely ve středu v noci a čtvrtek večer, zajelo japonsko-belgicko-české trio nejrychlejší čas s hodnotou 3:43,479 min.

Meteorologové předpovídali proměnlivé počasí na oba dva dny. Jejich hrozby s deštěm však nevyšly a šestapadesáti členné startovní pole absolvovalo třináctikilometrový okruh La Sarthe na suchém povrchu. Předpověď dešťových přeháněk však hrozí na nedělní průběh závodu.

V absolutním pořadí se dle předpokladů usadily na čele turbodieselové prototypy. Automobilky Audi a Peugeot si navzájem nedarovaly vůbec nic. Jejich vzájemný souboj dopadl lépe pro Audi, když posádka Marcel Fassler, André Lotterer, Benoit Treluyer získala pole position. Všech šest továrních speciálů se vešlo do půl vteřiny.

V kategorii LMP2 dominoval tým Signatech Nissan, který nasazuje šasi Oreca 03 s pohonnou jednotkou Nissan. Jezdecké trio Franck Mailleux, Soheil Ayari, Lucas Ordonez najeli na soupeře přes jednu vteřinu. Nejrychlejším jezdcem týmu OAK Racing se startovním číslem 49 byl Shinji Nakano, který zajel o dvě vteřiny pomaleji, než vítězové. Ztráta na druhé místo však činí pouhých osm desetin vteřiny.

Jan Charouz: „Mohli jsme skončit lépe, ale závod je dost dlouhý na to, abychom se posunuli výše. V kvalifikaci jsme stále laborovali s nastavením vozu pro závod, protože je velmi důležité, abychom věděli, jaké bude opotřebení pneumatik. Shinji zajel velmi rychlý čas. Já měl bohužel problémy s hustotou provozu a nastavení vozu nebylo ještě zcela ideální.“

„Po roční přestávce ve sportovních vozech jsem si na naše Pescarolo-Judd BMW zvykl rychle. Letošní vozy kategorie LMP2 jsou o něco pomalejší. Ne snad na maximálku, ale motorově je cítit úbytek výkonu, což se projevuje především na výjezdu ze zatáček.“

V pátek bude na trati La Sarthe klid. Týmy se soustředí na přípravu vozů, jezdci nabírají síly na sobotní start čtyřiadvacetihodinového závodu. Od 18 hod je pak přímo v centru města naplánován tradiční program pro fanoušky, kterých se v ulicích Le Mans sejde desetitisíce. Těm se v Drivers Parade představí všech sto šedesát osm jezdců letošního devětasedmdesátého ročníku 24h Le Mans.


media.bpa.cz


 

« zpět do rubriky