Na přehlídce studentských formulí budou mít premiéru autonomní monoposty

Studentské formule
Studentské formule
Pátek, 19. 7. 2019, 17:23 -

Na přehlídce studentských formulí budou mít premiéru autonomní monoposty.

Autonomní monoposty zpestří přehlídku formulí sestrojených univerzitními týmy z celého světa, kterouve dnech 12. až 17. srpna už popáté přivítá areál polygonu mosteckého autodromu. Do mezinárodníchzávodů pod názvem The Most Formula Student se v tuzemsku vedle tradičních miniformulí zapojíbezpilotní speciály vůbec poprvé. Poměrem váhy a výkonu jsou miniformule srovnatelné s Formulí 1.

„Týmy přihlásily šest autonomních formulí. Využívají přitom starší vozy se spalovacími motory nebopoháněné elektřinou, jen do nich zabudovaly systém plně autonomního řízení. Podmínkou je, že i tenčlenové týmů museli sami vyvinout. Do Mostu dorazí bezpilotní formule poháněné elektromotory, a tovýhradně zahraničních týmů. Z domácích reprezentantů se zatím nikdo touto cestou nevydal,“ upřesnilorganizátor akce a generální ředitel společnosti Formula Student Czech Republic Michal Vašíček.

Na sever Čech podle něj přijede na 825 studentů s doprovodem, kteří zastupují 55 týmů. Vedle evropskýchvysokých technických škol se představí i budoucí inženýři z Izraele či Indie. „Zázemí a tréninkové modulymosteckého polygonu se ukázaly jako ideální místo, plně nám vyhovuje,“ doplnil.

Zadáním soutěže Formula Student je vývoj vozu formulového typu pro víkendového neprofesionálního závodníka. Soutěž je často označována jako inženýrská, což odráží její filosofii: vytvořit studentům prostředípro jejich rozvoj během studia a zlepšit jejich přípravu na praxi. Z toho důvodu týmy nesoutěží pouze natrati, ale také před odbornými komisemi, které prověřují jejich vozy z hlediska technické vyspělosti, ceny iprodejního potenciálu.

Diváci se mohou přijít podívat ve čtvrtek, v pátek a v sobotu, vstup mají volný. Zdarma i zaparkují, ale jenpřed branami autodromu či polygonu. Vnitřní travnaté plochy budou totiž sloužit jako kemp pro soutěžícítýmy. V obrovském stanu, který slouží jako paddock, zájemci mohou koukat pod ruce mechaniků všech 55týmů.

« zpět do rubriky