MKR Technology: Dakar posádky „ničí“ i v 5. etapě

Čtvrtek, 11. 1. 2018, 9:40 - Arequipa – Nekonečný písek a těžké duny. Dakar stále trápí všechny soutěžící. Pro severočeské kamiony z dílny MKR Technology situaci zachraňuje Gert Huzink, který se v 5. etapě jen těsně nevešel do elitní desítky. Posádky týmu Mammoet Rallysport si ale vybírají dávky smůly po hrstech.

Do 5. etapy už nenastoupil právě lídr holandské stáje Mammoet Rallysport Martin van den Brink s roudnickým palubním mechanikem Danielem Kozlovským. Posádka v závěrečné části 4. etapy při jednom z větších skoků prorazila olejovou nádrž a následně se zastavila v duně, ze které ji nedokázal vyprostit ani kolega z rychlé asistence Janus van Kasteren. Van den Brink se tak nestihl dostat do bivaku a následně na start včas, takže pro něj letošní 40. ročník skončil předčasně. „Je to strašná škoda. Někdy prostě stačí málo. Proražená olejová nádrž není nic, s čím bychom si nedokázali poradit. Když si vezmu, s čím jsme se už dříve úspěšně porvali, je tohle úplná prkotina. Bohužel duny byly natolik zrádné, že v nich bylo ukončeno mnoho nadějí na zdárný konec,“ podotkl Mario Kress, hlavní konstruktér týmu MKR Technology.

Smůla ale Mammoet provázela i ve středeční 5. etapě. Ta byla nejdelší v letošním ročníku. Piloti museli ujet přes devět set třicet kilometrů, z nichž měřenou speciálu tvořilo skoro dvě stě sedmdesát. Hned na začátku se na tři hodiny zastavil Janus van Kasteren. Do cíle nakonec přijel jedenadvacátý se čtyřhodinovou ztrátou na vítězného Rusa Nikolajeva. Dokonce i Nikolajev se octnul se svým Kamazem na boku, ale po pomoci od Martina Kolomého se znovu vrátil na vítězná kola. Dakar ale musel předčasně opustit slavný Sebastian Loeb. To pilot židovického speciálu Gerd Huzink zajel etapu ve dvanáctém čase se ztrátou čtyřiceti minut.

V průběžném hodnocení soutěž kamionů vede Rus Nikolajev s Kamazem před Argentincem Villagrou na Iveku. Gert Huzink je dvanáctý a van Kasteren čtyři příčky za ním.

Ve čtvrtek je na programu 760 kilometrů, na kterých je 313 měřených. S trasou z Arequipa do La Paz posádky opustí Peru a zamíří do Bolívie. Následovat tam v pátek bude vytoužený den volna.

Výsledky – 5. etapa – San Juan De Marcona - Arequipa (268 km)

1. Nikolaev (Rus) Kamaz 3:37:12

2. Sotnikov (Rus) Kamaz +03:23

3. Mardeev (Rus) Kamaz +3:27

4. Viazovich (Blr) Maz +6:23

5. van Genugten (Ned) Iveco +12:57

12. Huzink (Ned) Renault Trucks +40:37

22. van Kasteren (Ned) Renault Trucks +4:08:23

Celkově:

1. Nikolaev (Rus) Kamaz 15:59:39

2. Villagra (Arg) Iveco +58:05

3. Viazovich (Blr) Maz +2:28:46

4. Macík (Cze) Liaz +3:15:40

5. Sugawara (Jpn) Hino +3:24:08

12. Huzink (Ned) Renault Trucks +5:31:51

 

« zpět do rubriky