Gerd Huzink skončil na 40. Dakaru sedmý

Neděle, 21. 1. 2018, 10:25 - Je dobojováno! 40. ročník dakarské rally je minulostí. Vítězem se nakonec stal ruský pilot Eduard Nikolajev, ale také kamion ze severočeské dílny MKR Technology odvedl skvělou práci. S pilotem Gerdem Huzinkem mu patří konečná sedmá příčka. V elitní desítce tak skončily hned dva české kamiony – ten od MKR a ten s pátým Martinem Macíkem.

„Závěrečná etapa už naštěstí byla se svými sto dvaceti kilometry spíš jen symbolická, ale je třeba myslet na to, že pokud nejste v cíli, stále se může stát cokoli. Dakar je nevyzpytatelný do posledního kilometru. Jsem rád, že se nám závěr povedl. Ztráta byla minimální a pátá příčka na konec je fajn. Gerd ukázal, že s naším kamionem je třeba počítat. Byl to mimořádně tvrdý ročník a všem se může ulevit, že už jsme v cíli,“ oddechl si Mario Kress, šéf stáje MKR Technology a hlavní konstruktér.

Poslední 14. etapa měla totožné místo startu i cíle. Letošní Dakar skončil v Córdobě. Posádky se musely porvat s posledními téměř třemi sty kilometry, na kterých bylo sto dvacet měřených. Spíše rovinatý terén v tisíci metrech nad mořem už pořadím nijak zvlášť nezamíchal. Etapu ovládl Holanďan van Genugten. Krajan jedoucí v kamionu Renault Trucks ze severních Čech zabodoval na závěr pátým místem se ztrátou necelých pěti minut. Lídr Eduard Nikolajev cílem závěrečné etapy projel čtvrtý a stal se jednoznačným vítězem. Druhý Bělorus Vjazovič zaostal o téměř čtyři hodiny. Největší Nikolajevův letošní soupeř, Argentinec Villagra, musel odstoupit v předposlední etapě s pouhou vteřinovou ztrátou, takže si ruský pilot v poslední prověrce jel už pro celkem jasné vítězství. Gerdu Huzinkovi v severočeském kamionu patří konečná skvělá sedmá příčka. Holanďan si v závěrečné prověrce o pozici přilepšil.

Pro severočeský konstruktérský tým MKR Technology jubilejní Dakar nakonec skončil umístěním v elitní top ten. Do soutěže vstupoval se třemi kamiony. Po všech nástrahách trati ale dvojice speciálů týmu Mammoet Rallysport musela odstoupit. „Na Dakaru člověk zažije všechno možné – vzestupy, pády, silné emoce, absolutní vyčerpání, radost, zmar. Chvíle, kdy si říkáte, že tohle se nedá vydržet, ale přitom víte, že nesmíte polevit. Radost mám z toho, s jakými lidmi pracujeme a co jsme společně dokázali. Byla to opět velká zkouška a my získali mnoho cenných dat a zkušeností. Letošní Dakar končí a my si můžeme pomalu vydechnout,“ uzavřel 40. ročník Mario Kress.

Výsledky – 14. etapa – Córdoba - Córdoba (120 km)