Formule GP2 pokračuje tento víkend ve Valencii

Čtvrtek, 23. 6. 2011, 8:09 - O nadcházejícím víkendu pokračuje čtvrtým podnikem formulový šampionát GP2. Stejně jako všechny ostatní se pojede v rámci víkendu Grand Prix formule 1, tentokrát Velké ceny Evropy na městském okruhu ve Valencii. Chybět nebude ani pilot týmu Arden Josef Král.

Závodnímu okruhu ležícímu v lodním přístavu se říká městský, ve skutečnosti je to ale běžný závodní okruh, jen posazený na okraj španělského města Valencie vedle malebných pískových pláží. Vyznačuje se také extrémně vysokým počtem zatáček, ale i to je zavádějící, neboť mnohé z nich jsou jen jakési zakřivené rovinky a projíždí se na plný plyn. Trať se tak řadí ke středně rychlým v kalendáři, a ačkoli závody formule 1 zde mají těžký úkol zaujmout svou atraktivitou, pro formule seriálu GP2 je to pravý opak.

Podobně jako v minulosti se i letos očekávají dramatické dva závody. Neméně dramatická situace je i v průběžném pořadí šampionátu. Ten vede Francouz Romain Grosjean, ale má stejný počet 23 bodů jako druhý Brit Sam Bird. Další tři v pořadí dělí jen rozdíl jednoho bodu: Charles Pic, Davide Valsecchi a Giedo van der Garde. Josef Král figuruje sedmý s devíti body – slušnému průběžnému umístění v šampionátu vděčí český závodník také stupňům vítězů, které vybojoval při posledním dějství v ulicích Monte Carla.

„Výsledek z Monaka posílil morálku týmu a také optimismus do dalších závodů,“ řekl Josef Král chvíli po příletu do Valencie. „Přestávka způsobená zaoceánskou Velkou cenou Kanady formule 1 navíc nabídla větší prostor pro regeneraci a intenzivní přípravu. S ohledem na předpověď počasí, která slibuje horko od pátku až do neděle, je nutné umět zvládat vysoké teploty uvnitř kokpitu auta. Jsme vybaveni speciálním prádlem s prvky mentolu, které pomůže vysoké teploty lépe zvládat, ale i tak to bude hodně náročné.

A jak jinak: velkou neznámou budou pneumatiky Pirelli. Pořadatel ve Valencii nasadí měkkou směs, což by v kombinaci s vysokými teplotami mohla být zajímavá výzva. Doufám, že se nám podaří navázat na dobré výsledky z úvodu sezony. V přípravě na Valencii jsem strávil hodně času na simulátoru a máme hrubou představu, jakým směrem se vydat v oblasti nastavení auta. Bude to perný víkend, ale už se na něj moc těším.“

V pátek se jede třicetiminutový trénink a stejně dlouhá kvalifikace, která rozhodne o postavení na startu hlavního sobotního závodu. V neděli dopoledne se jede kratší závod, takzvaný sprint. Ten vysílá živě televizní stanice NOVA Sport. Záznam hlavního závodu odvysílá tatáž televize v neděli v 9:10.

BRT

 

 

 

 

« zpět do rubriky