Body pro Citroën a Loeba ze smolné Australské rallye

Pondělí, 12. 9. 2011, 7:57 - Díky týmové taktice, která přišla ke slovu po pátečních haváriích obou posádek a následném návratu do soutěže s penalizací, skončily posádky Citroën Total World Rally Teamu na Rally Austrálie na 10. a 11. místě. Sébastien Loeb / Daniel Elena a Sébastien Ogier / Julien Ingrassia podali výkony, které pomohly týmu udržet náskok na čele Poháru konstruktérů. Sébastien Loeb si připsal celkem čtyři body, a tak tři soutěže před koncem sezony drží stále první místo v pořadí pilotů.

Po černém pátku skvělý finiš

Závěrečný den Rally Austrálie se stovkou předepsaných kilometrů začal v teplém slunečním svitu. Zahrnoval dva průjezdy dlouhé erzety Plum Pudding. Rychlá lesní trasa lemovaná velkými stromy severovýchodně od Coffs Harbour byla pro piloty velkou výzvou.  Stejně jako předcházející den Sébastien Ogier a Sébastien Loeb nechtěli zbytečně riskovat a hodlali splnit hlavní cíl - dojet do cíle a co nejvíce bodovat v Poháru konstruktérů mistrovství světa. Nicméně Loeb se opět našel a zajel nejrychlejší čas v sektoru, který se využívá pro závěrečnou Power Stage. Na konci prvního kola figuroval Ogier na 10. pozici, zatímco jeho týmový kolega byl 12.

Po půlhodinové pauze v servisním parku v Coffs Harbour vyrážely posádky na stejnou porci tří rychlostních zkoušek. Vedení týmu vzalo do úvahy umístění největších rivalů v kontextu hodnocení obou mistrovství světa s tím, aby maximalizovalo šanci na nejlepší umístění v pořadí pilotů, ptalo se Sébastiena Ogiera  na možnost přepustit pozici kolegovi Sébastienu Loebovi v předposlední rychlostní zkoušce. Toto rozhodnutí pak díky šesté a sedmé pozici posádek Citroënu bodově přispělo do Poháru konstruktérů.

Minimalizovat škody

Rally Austrálie zvršila Power Stage, na které mohli první tři počítat s bodovými prémiemi. Loeb zajel nejrychlejší čas a připočetl si navíc tři body. Díky víkendovému zisku 4 bodů má tak před Rally  Francie na čele pořadí pilotů patnáctibodový náskok před Mikko Hirvonenem.

„Po našem pátečním vypadnutí jsme museli dělat maximum pro to, abychom neztratili mnoho bodů. Abychom získali i body do Poháru konstruktérů, řekl jsem si, že musím bezpodmínečně vyhrát Power Stage," uvedl Loeb. „Musím poděkovat technickému týmu, který udělal  DS3 WRC  opět konkurence schopným a umožnil nám se znovu zapojit do závodu, což bylo stejné i pro mého týmového kolegu. Tím jsme minimalizovali škody a náš cíl je nyní vyhrát v Alsasku!"

V Poháru konstruktérů má Citroën Total World Rally Team pohodlný náskok 62 bodů.

Australské stupně vítězů pro Pettera Solberga

Petter Solberg a Chris Patterson dosáhli nejlepšího umístění na Rally Austrálie ze všech Citroënů DS3 WRC - třetí místo. Petr van Merksteijn Jr. a Erwin Mombaerts v druhém voze připraveném Citroën Racing Technologies sice nebodovali mezi piloty, ale získali cenné body pro svůj tým Van Merksteijn Motorsport team.

Letos, kdy bylo centrum rally přesunuto na Coffs Coast v Novém Jižním Walesu, byl hned první den poznamenán deštěm. Tyto hrozné podmínky se staly osudnými pro řadu posádek, které vypadly. Petter Solberg a Chris Patterson byli rychlí a vyrovnaní a zúročili zkušenosti ve třetí pozici v celkové klasifikaci.

„Nevzpomínám si, jestli jsem na tak bahnitých tratích vůbec někdy jel," řekl norský pilot, který vyhrál ve Walesu při svém čtvrtém startu. „Několikrát jsem se také otočil a ztratil čas, ale zůstal jsem v závodě. Auto se dalo ovládat velice dobře, i když naše nastavení nebylo zcela ideální a nemohli jsme jet zcela naplno v těchto extrémních podmínkách."

V sobotu a v neděli se mistr světa z roku 2003 rychlostně srovnával s tandemem Mikko Hirvonen a Jari - Matti Latvala a nakonec si vyjel druhé pódium této sezony.

„Během víkendu jsme se zlepšovali. Jsem rád, že jsem opět na pódiu. Na takový výsledek jsme se dlouho načekali. Že jsme opět na stupních vítězů je ohromnou odměnou pro celý tým."

Norský pilot byl třetí nejrychlejší také v závěrečné Power Stage a připsal si navíc jeden bod, což ho řadí na průběžné páté místo v mistrovství světa. Petter Solberg World Rally Team je tři soutěže před koncem sezony na třetí pozici v Poháru konstruktérů.

Petr Van Merksteijn Junior a Erwin Mombaerts byli mezi posádkami, kterým se nevyhnuly problémy, když hned během prvního dne museli zastavit pro dvě píchlé pneumatiky na RZ 6. „Jeli jsme jen tak rychle, abychom zbytečně neriskovali. Zkoušku od zkoušky jsme byli rychlejší. Jsem sice zklamaný, že jsme nedojeli první den, ale díky restartu jsme byli schopní opět bodovat do Poháru konstruktérů."