Sedací koupele

Při této koupeli sedíme ve vodě a nohy i ruce jsou z vany ven. Ve vodě máme ponořené tělo po pupek až ke krajině ledvin a horní polovinu stehen. Tyto koupele působí na spodní část těla, nejvíce na močový měchýř, ledviny, pohlavní orgány a střeva.

Dnes už se plechové sedací vany nedají koupit. Pokud ji ještě nemáme po babičce, koupíme si velký škopík z plastu nebo dětskou vaničku, které poslouží stejně dobře.

Studená sedací koupel

Sedací vanu naplníme do čtvrtiny studenou vodou. Vysvlečeni se posadíme do vany jako na židli tak aby podbřišek až ke krajině ledvin a horní polovina stehen byly ve vodě. Zbytek nohou vyčnívá z vody.

Doba koupele je 10–20 vteřin. Ne déle! Provádíme-li ji dobře podle předpisu, nemůže nikdy uškodit. Abychom se ubránili před nachlazením a dobře se vyrovnali se změnami teploty, aplikujeme studenou sedací koupel na 10 vteřin v noci. Když se probudíme, jdeme rychle do sedací vany a hned poté, bez osušení, do teplé postele. Přes den se bez osušení oblékneme a cvičíme nebo chodíme, až je tělo zahřáté (asi 15 minut). Koupel stačí dvakrát až třikrát týdně. Krev je odváděná do sedací části těla. Častější koupel, která trvá déle než 20 vteřin, může způsobit hemoroidy, ale koupel na 10 vteřin je léčí. Z toho je patrné, jak důležité je dodržovat čas koupele.

Účinek studené sedací koupele

Sedací koupel ve studené vodě se doporučuje všem zdravým lidem na posílení břišních orgánů a při otužování. Mimo jiné zpevňuje břišní svaly, je tedy vhodná pro všechny, kdo si chtějí zpevnit břicho a zhubnout v těchto místech.

Při obtížích se studená sedací koupel používá jako nejlepší léčebný prostředek pro orgány ve spodní části břicha. Podporuje trávení, látkovou výměnu, odvod plynů a vyměšování stolice. Posiluje pohlavní orgány při zánětech a neplodnosti u žen a mužů. Prokrvuje dělohu, upravuje bolestivou a nepravidelnou menstruaci, u mužů působí příznivě na prostatu a podporuje potenci. Upravuje krevní oběh.

Studené sedací koupele zlepšují také usínání a spánek. Nemůžeme-li usnout, dosáhnout klidného spánku, probouzíme se a nemůžeme potom usnout nebo trpíme nespavostí vůbec, koupel nás uklidní a nastane příjemný klid v těle.

Příklad: Jedna žena nemohla po rozrušení usnout a pak ani spát, a už to trvalo přes měsíc. Hodiny se převalovala v nejhorších myšlenkách a neustálém rozčilení na posteli. Sedací koupele třikrát týdně večer před spaním ji dovedly k vytouženému spánku.

A vstáváte-li ráno s hlavou plnou myšlenek, unavenější než jste uléhali, studená sedací lázeň vám prospěje.

Teplá sedací koupel

Teplé sedací koupele nepřipravujeme nikdy pouze z vody, ale vždy s přidaným odvarem z přesličky rolní, ovesné slámy, smrkových větviček, sena, nebo s přidáním soli. Tyto látky působí neobyčejně příznivě.

Koupel se připravuje vždy stejným způsobem. Pět hrstí přesličky, sena nebo ovesné slámy a smrkových větviček dáme do tří litrů vřelé vody a povaříme půl hodiny, odvar necháme zchladit na 35–33 oC a vlijeme do připravené vany. K sedací koupeli ze slané vody přidáme hrst soli a zamícháme, až se rozpustí.

Doba trvání koupele je čtvrt hodiny. Aplikuje se dvakrát až třikrát týdně, častěji jedině střídavě se studenými koupeli nebo v případech, kde je nemoc hluboko zakořeněná, například při hemoroidech, píštělích tlustého střeva, podráždění slepého střeva a podobně.

Teplá sedací koupel z přesličky rolní slouží především při křečových stavech ledvin a močového měchýře, při písku a kamíncích v močovém ústrojí, při obtížích s močením. Když je třeba, je dobré opakovat koupel třikrát až čtyřikrát Příklad: Stavební dělník promokl a nachladil se. Nemohl močit a trápily jej křeče v podbřišku. Používal teplou sedací lázeň 35 oC, trvající čtyři až pět minut. Koupel mu zahřála podbřišek, křeče ustaly a močit začal už ve vodě. Pocítil velkou úlevu.

Teplá sedací koupel z ovesné slámy a smrkových větviček se osvědčila při zpomalení funkce ledvin, poruchách vylučování kyseliny močové, která postihuje klouby, při bolestech kyčelních kloubů a při dně.

Teplá sedací koupel ze sena působí všestranně. Pokud nemáme přesličku ani ovesnou slámu a smrkové větvičky, použijeme seno. Používá se při léčení vředů na pohlavních orgánech, pásovém oparu, zácpě, hemoroidech, křečích, kolikách.

Účinek teplé sedací koupele

Teplá sedací koupel se používá k prokrvení orgánů v podbřišku. Při nachlazení močového měchýře, pohlavních orgánů, ledvin, působí velmi příznivě. Nachlazení nemá nepříjemný vliv jenom na podbřišek, ale na celé tělo. Po odstranění problému teplou sedací koupelí proto posilujeme problémovou oblast studenou sedací koupelí a celé tělo omýváním. Teplou vodou jsme léčili a studenou vodou posilujeme orgány a tělo komplexně. Tím si zajistíme prevenci v dané oblasti, aktivujeme orgány k činnosti a zbavíme se navždy potíží. Teplou sedací koupelí zapuzujeme chlad a studenou zmírníme nebo odstraníme horečku v podbřišku. Proto při prochlazení vyhřejeme tělo teplou vodou a při zánětu ochladíme studenou vodou.

Zpět do rubriky Léčení vodou dle pátera S. Kneippa