Vyhlášení Cen Jantar proběhne v hale Gong, vystoupí i Ewa Farna

Cena Jantar
Cena Jantar
Středa, 21. 3. 2018, 9:07 -

Příznivci umění se mohou těšit na velký svátek. Připraven je první ročník výročních Cen Jantar, které budou vyhlášeny 15. dubna v ostravské multifunkční hale Gong. Skleněnou sošku opatřenou jantarem si ze slavnostního galavečera za svůj výrazný umělecký počin odnesou umělci, které v 16 uměleckých kategoriích vybralo 8 odborných porot. Moravskoslezský kraj se stal hlavním partnerem této akce, kterou bude živě přenášet Český rozhlas.

Projekt, který vznikl z iniciativy internetového kulturního deníku Ostravan.cz, představuje novou platformu pro každoroční oceňování umělců působících v regionu. Svým rozsahem a zaměřením je v České republice unikátní. „Na rozdíl od jiných kulturních cen, které jsou specializovány například na divadlo, hudbu nebo výtvarné umění a literaturu, se snažíme ocenit umělce ve všech těchto oborech. To s sebou nese řadu úskalí a velmi náročné přípravy, ale jsem přesvědčen, že Ceny Jantar se na kulturní mapě Moravskoslezského kraje etablují jako nový kulturní svátek, který bude každoročním vrcholem sezóny,“ uvedl šéfredaktor internetového kulturního deníku Ostravan.cz Aleš Honus.

Jsem vděčný umělcům za to, že dokáží svou tvorbou vyvolat v lidech emoce -pobavit je, rozplakat, dojmout nebo třeba i rozčílit. V Moravskoslezském kraji působí řada takových špičkových uměleckých osobností. Zaslouží si je vyzdvihnout a ty nejlepší z nich i ocenit. Ceny pro tyto umělce nám tady ale doposud chyběly. Jsem přesvědčen, že tento nedostatek napraví právě Ceny Jantar a že se ze slavnostního galavečera, zajímavého multižánrového koncertu, stane tradiční kulturní svátek, na který se budou moci těšit diváci a posluchači z celého Česka. Vynikající interpreti ze severu Moravy a Slezska si zcela jistě získají či již získali jejich srdce,“ míní náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo. Galavečer bude velkou příležitostí umělcům za jejich činnost poděkovat. „Velmi rád to udělám,“ dodal náměstek hejtmana.

Moravskoslezský kraj podpořil Ceny Jantar částkou 450 tisíc korun. „Každoročně navyšujeme příspěvky na kulturu o deset procent. Rádi bychom, aby kultura byla lidem dostupnější. Současně je naší snahou představit náš region jako místo, kde lze zažít unikátní atmosféru, kvalitní zábavu i jedinečné umělecké a společenské akce. Daří se nám posilovat značku kraje v oblasti nejmodernějších technologií a já věřím, že budeme úspěšní i v naší další vizi týkající se posílení vnímání našeho regionu jako i regionu kulturního. Budeme propojovat nejrůznější projekty, podporovat kulturní volnočasové aktivity a kulturou rovněž oživovat veřejná prostranství,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

V průběhu uplynulých týdnů byly vyhlášeny nominace ve všech 16 soutěžních kategoriích. Ceny Jantar budou rozdány 15. dubna na slavnostním galavečeru v ostravské multifunkční hale Gong. Během večera vystoupí hvězdy moravskoslezské hudební scény různých žánrů, například operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová a Patricia Janečková, hvězdy populární hudby David Stypka, Ewa Farna či Martin Chodúr, muzikáloví zpěváci Tomáš Savka a Hana Fialová, houslový virtuóz Jiří Vodička a sbor Permoník. Diváci se mohou těšit i na ukázku baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. „Troufám si tvrdit, že takto žánrově pestrá sestava umělců se v Ostravě na jednom jevišti ještě nikdy v historii nepotkala,“ míní Aleš Honus.

Režisérkou galavečera je úspěšná muzikálová tvůrkyně Gabriela Petráková. „Atraktivním způsobem skloubit dohromady šestnáct kategorií s rozmanitým programem od baletního vystoupení přes muzikál, operu a vážnou hudbu až po Ewu Farnou a Davida Stypku, to všechno v přímém přenosu do rozhlasu a na YouTube, to je skutečně dobrodružný úkol pro celý inscenační tým, stejně jako pro moderátory akce, kterými budou Lumír Olšovský a Lada Bělašková,“ řekla režisérka. Doufá, že tento večer bude prvním poslem nové moravskoslezské tradice.

Bezmála tříhodinový galavečer bude živě přenášet Český rozhlas Ostrava. „Všichni víme, že náš kraj je kulturně velmi bohatý a je určitě dobře, že zdejší umělci se dočkali udílení výročních kulturních cen. Považuji to za významnou věc, jsem rád, že ostravské studio Českého rozhlasu může být od počátku u toho a zprostředkuje svým posluchačům předávání Cen Jantar v přímém přenosu,“ uvedl ředitel Českého rozhlasu Ostrava Josef Podstata.

Laureáti obdrží Cenu Jantar – skleněnou sošku ve tvaru nepravidelné pěticípé hvězdy, na jejímž vrcholku se třpytí segment jantaru. Její autorkou je ostravská sochařka Šárka Mikesková. „Od původní myšlenky spojení surové hmoty a křehkého obsahu, tedy kontrastního, provokativního záměru, se práce přetavila ve tvar čistý, vlastně křišťálově průzračný, nekonfliktní a nevinný. Základnu sošky tvoří mírně nepravidelná pěticípá hvězda, která je sama o sobě nositelkou celé řady symbolů, převážně nadčasových, založených na základních principech lidského bytí a tvoření. Protažením hmoty pak vznikla světelná stopa letící hvězdy,“ popsala sochařka Šárka Mikesková.

„Umístění jantaru na nejvyšším místě sošky v mé interpretaci tohoto díla symbolizuje úspěch umělce korunovaný právě získáním tohoto ocenění,“ doplnil organizátor cen Aleš Honus.

 

Přehled nominací na Cenu Jantar 2017

POPULÁRNÍ HUDBA
Interpret roku (David Kopřiva, Jaromír Nohavica, David Stypka)
Interpretka roku (Ewa Farna, Eva Konečná, Vladivojna la Chia)
Kapela roku (David Stypka and Bandjeez, Ostrava zpívá gospel, Plyš)
Píseň roku (David Stypka a Ewa Farna: Dobré ráno, milá, Plyš: Líška, J. Nohavica: Velká tma)

ARTIFICIÁLNÍ HUDBA
Interpret roku (Igor Františák, Jiří Vodička, Lukáš Vondráček)
Hudební těleso roku (Benda Quartet, Janáčkova filharmonie, Permoník)

VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Výtvarný umělec roku (Kurt Gebauer, Hana Puchová, Libor Novotný a Tomáš Knoflíček)

LITERATURA
Autor roku (Petr Hruška, Daniel Klabal, Jaroslav Žila in memoriam)

DIVADLO
Činohra ženy (Pavla Dostálová, Kateřina Krejčí, Zuzana Truplová)
Činohra muži (Marek Cisovský, Josef Kaluža, David Viktora)
Opera ženy (Markéta Cukrová, Maida Hundeling, Barbora Řeřichová)
Opera muži (Miloš Horák, Václav Morys, Svatopluk Sem)
Muzikál/Opereta muži (Lukáš Adam, Tomáš Novotný, Lukáš Vlček)
Muzikál/Opereta ženy (Katarína Hasprová, Michaela Horká, Martina Šnytová)
Balet muži (Stéphane Aubry, Rei Masatomi, Stefano Pietragalla)
Balet ženy (Lore Jehin, Shino Sakurado, Barbora Šulcová)

Cena Jantar
Cena Jantar
Cena Jantar
Cena Jantar
 

« zpět do rubriky


Přidat komentář

Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.