Slavnostní otevření Zámku Nová Horka

ZÁMEK NOVÁ HORKA
ZÁMEK NOVÁ HORKA
Středa, 7. 10. 2020, 9:08 - Díky rozsáhlé rekonstrukci mohou lidé obdivovat krásy zámku Nová Horka. Renovace se dočkaly interiéry včetně zámecké kaple, zámek má novou fasádu, úpravami prošel také zámecký park. Veškeré práce probíhaly pod dohledem památkářů, velký podíl na obnově zámku měli restaurátoři.

Díky rozsáhlé rekonstrukci mohou lidé obdivovat krásy zámku Nová Horka. Renovace se dočkaly interiéry včetně zámecké kaple, zámek má novou fasádu, úpravami prošel také zámecký park. Veškeré práce probíhaly pod dohledem památkářů, velký podíl na obnově zámku měli restaurátoři. První návštěvníci si zámek prohlédnou zítra, tedy 28. září.

„Věřím, že rozsáhlá rekonstrukce zámku výrazně proměnila také jeho celkovou atmosféru. Zámek byl dlouhá léta využíván sociálními službami a působil dost neutěšeným dojmem. Velká investice byla nevyhnutelná a jsem upřímně rád, že se do těchto prostor vrátila noblesa a krása, kterou si budou moci návštěvníci naplno vychutnat. Stálá expozice zámku propojuje historické sbírky s přírodovědnými a lidé se mohou těšit na bohatý kulturní program. Muzeum Novojičínska, které Zámek Nová Horka spravuje, tam plánuje pořádat nejrůznější kulturní a společenské akce nebo například workshopy. Kupříkladu dnes večer se zámkem rozezní jeden z koncertů Svatováclavského hudebního festivalu,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a dodal, že zámku se také říká Zámek z lilie, a to podle jeho původních majitelů, šlechtického rodu Vetter von der Lilie.

„Během rekonstrukce se našlo několik skvostů. Například při restaurování freskové výmalby v sala terreně se odhalily šablonové výmalby stropů, které se podařilo zrestaurovat do původního stavu. Restaurátoři odvedli kus práce i v zámecké kapli, kde byly obnoveny lavice a keramická dlažba. V zámecké kapli si lidé prohlédnou její původní mobiliář včetně tabernáklu oltáře. Bude zde instalován také nově zrestaurovaný oltář z kaple již neexistujícího zámku v Odrách,“ vyjmenoval ředitel Muzea Novojičínska Zdeněk Orlita s tím, že v Zámku Nová Horka bude k vidění i bohatě vybavená zámecká knihovna, která obsahuje sbírku cestopisů, astrologické spisy, ale také beletrii či kuchařky.

Dalším lákadlem bude pro návštěvníky také prohlídka pokoje s původními vestavěnými dřevěnými skříněmi, ve kterém bude vystaven nově restaurovaný nábytek ze sbírek zámku a porcelán zdobený liliemi odkazující na rod Vetterů. Původním vlastníkům bude také věnována expozice, kterou Muzeum Novojičínska v Zámku Nová Horka připravuje.

„Ze zámku zmizelo vše, co nebylo původní. Rozsáhlá rekonstrukce trvala čtyři roky a zahrnovala celkovou obnovu fasád, ale i interiérů prvního patra zámku. Renovovány byly veškeré podlahové krytiny, dřevěné obložení, rekonstruovány byly výmalby chodby a pokojů. Restaurátoři na zámku odvedli na kamenosochařských a truhlářských prvcích obdivuhodný kus práce. Celkově bylo při obnově zámku Nová Horka proinvestováno téměř 70 milionů korun. Z evropských zdrojů se nám podařilo získat 26 milionů korun, zbytek šel z krajské pokladny,“ vyčíslil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a dodal, že budova zámku je v majetku Moravskoslezského kraje a rozsáhlá rekonstrukce významně zvýšila jeho hodnotu.

Zámek a jeho muzejní expozice bude veřejnosti otevřený od 28. září denně kromě pondělků od 9 do 17 hodin. V zimním období, tedy od listopadu do března budou návštěvy zámku možné jen na objednání. Také v zámku Nová Horka platí až do konce října akce Moravskoslezského kraje VSTUPY ZDARMA, takže si lidé budou moci zámek prohlédnout, aniž by platili vstupné.

« zpět do rubriky