Ostravské muzeum plné pohádek slibuje kouzelný advent

Ostravské muzeum
Ostravské muzeum
Pondělí, 9. 12. 2019, 10:22 - Ve čtvrtek 5. prosince v Ostravském muzeu odstartoval projekt Muzeum plné pohádek, jehož součástí jsou tři samostatné výstavy s názvy Pohádky bratří Grimmů, Fenomén Igráček a Šťastný 2020. Souběžně s nimi zde bude představena také tvorba Divadla loutek Ostrava, diváci nahlédnou do pohádkové sbírky Jaromíra Nohavici

Ostrava, 5. prosince 2019     Ve čtvrtek 5. prosince v Ostravském muzeu odstartoval projekt Muzeum plné pohádek, jehož součástí jsou tři samostatné výstavy s názvy Pohádky bratří Grimmů, Fenomén Igráček a Šťastný 2020. Souběžně s nimi zde bude představena také tvorba Divadla loutek Ostrava, diváci nahlédnou do pohádkové sbírky Jaromíra Nohavici a děti stráví příjemný čas v pohádkových dílničkách, případně si budou moci svou znalost světa pohádek vyzkoušet při luštění kvízů. Výstavy potrvají do konce února.

„Po dlouhém čase se opět vracíme k pohádkovému tématu,“ konstatuje Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea. „Výstava s názvem Pohádky bratří Grimmů představuje 29 pohádkových výjevů, které jsou součástí sbírek Muzea města Drážďan. Pohádkové scény byly vyrobeny v roce 1946 v továrně ve městě Eibenstock a poprvé veřejnosti s obrovským úspěchem představeny 20. listopadu 1946. Na vánočním veletrhu v Drážďanech v roce 1946 výstavu během jednoho měsíce vidělo 170 tisíc lidí. Stadtmuseum v Drážďanech pak scény inspirované populárními i méně známými pohádkami bratří Grimmů odkoupilo od syna majitele továrny na přelomu let 1979 a 1980 a v letech 2016 až 2018 byly tyto pohádkové výjevy restaurovány,“ představuje výstavu, jejíž atmosféru doplnily i dotvářejí fragmenty z pohádek bratří Grimmů hraných v Divadle loutek Ostrava. „Na velkoplošné obrazovce pak návštěvníci zhlédnou i stará zpracování klasických grimmovských“ pohádek pro domácí promítačky ze sbírky svitkových filmů Jarka Nohavici, který muzeu zapůjčil jak klasické filmové svitky, tak jednu z prvních domácích promítaček,“ dodává Jiřina Kábrtová.

Do Ostravského muzea zavítala také putovní výstava Fenomén Igráček, která od svého vzniku v Technickém muzeu v Brně navštívila už více než 70 míst v České i Slovenské republice. „Tyto plastové figurky se v Československu staly jedním z fenoménů 80. let minulého století. Mezi oblíbenými figurkami legendárních Igráčků nechybí věhlasná první postavička zedníka z roku 1976 ani původní balení těchto hraček. Bylo nám nabídnuto  vybrat si dvě postavičky, speciálně pro Ostravu, které budou vyrobeny jako jedinečné originály. A tak návštěvníci uvidí postavičku horníka v černé slavnostní uniformě i s kahanem a švancarou a olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku, který se zasloužil o vznik obcí na Ostravsku a v jehož závěti je první písemná zmínka o Moravské Ostravě,“ prezentuje ředitelka Ostravského muzea výstavu, která je nostalgickou vzpomínkou pro dospělé a objevením hravého světa rodičů a prarodičů pro děti. „Součástí výstavy je také Igráčkova dílnička, kde si  děti mohou s Igráčky pohrát a vytvořit si vlastní design postavičky z bílého Igráčka nebo koníka,“ nabízí ředitelka muzea možnost aktivního prožitku. Ten ostatně umožní i zábavné pohádkové kvízy, které jsou součástí nově pojaté interaktivní prezentace aktivit muzea. Jsou určeny třem věkovým kategoriím, dětem i dospělým. Hlavy dohromady nad nimi mohou dát celé rodiny nebo školní výpravy.

Třetí samostatnou výstavou, která v Ostravském muzeu dotvoří pohádkový advent, je Šťastný 2020. Jde o přestavení prací ostravského fotografa, malíře, básníka a textaře Radovana Šťastného, jehož svět plný groteskních osůbek vyzývá k úsměvu i zamyšlení.

„Po novém roce chceme projekt Muzeum plné pohádek nabídnout formou speciálních pohádkových lekcí školám, které budou moci na základě objednávek s tématem pohádek seznámit hlouběji – žáci zjistí, jak pohádky vznikaly, seznámí se s proslulými pohádkáři a podívají se na pohádku také jako na literární útvar,“ uzavírá Jiřina Kábrtová.

« zpět do rubriky